Dünya Üzerindeki Devasa Heykellere Bayılacaksınız!

1558

Tüm ömrümüz boyunca ne kadarlık alanda yaşıyoruz hiç düşündünüz mü? Elimize bir dünya haritası alıp yaşadığımız ve gittiğimiz tüm yerleri en geniş çerçeveyle belirlersek haritada ne kadar yer kaplıyoruzdur dersiniz? Bazıları belki küçücük bir halkayı bile geçmiyordur. Dünyayı bırakın, yaşadığınız ülkenin görmediğiniz nice güzellikleri var ama biz sonraya atarak hayatı erteliyoruz. Kimi için gezmek gereksiz ve yorucudur ama bir kere başlayınca kim Karadenizin yemyeşil dağlarında derin bir nefes almaya burun kıvırır ki? Madem hala gezmeme yanlısısınız, bari dünyanın dört bir yanından çekip çıkardığımız ilginçlikleri inceleyin de görmedim, duymadım demeyin…

#1 Guan Yin Heykeli, 108 metre.

Çin’in Hainan Adası’nın güney sahilinde bulunan Guan Yin, bodhisattva Guan Yin’in heykeli. (Bodhisattva: diğerlerine yardım etmek için kendi aydınlanmasını erteleyen kişi.) Heykelin üç tarafı var; bir taraf iç kısma bakarken diğer iki tarafı da Güney Çin Deniz’ine bakıyor. Heykeli tamamlamak toplamda altı sene almış ve 2005’te bitirilmiş.

363_pt1_190

 

#2 Cristo-Rei, 110 metre.

Rio de Janeiro’da bulunan ünlü Christ the Redeemer heykelinden esinlenilerek yaptırılan Cristo-Rei tapınağı on yıllık bir yapı sürecinden sonra 1959’da törenle açıldı. Heykel esinlendiği ünlü Christ the Redeemer heykeli ile aynı boyutlarda (28 metre yüksekliğinde) ancak 82 metre yüksekliğindeki uzun yapı üzerine konuşlandırılmış. Heykelin alt kısmında bulunan seyir terası ile Lisbon şehrinin panoramik manzarası keyifle izlenebilir.

363_pt1_191

 

#3 Ushiku Daibutsu, 120 metre.

Japonya’nın Ushiku şehrinde bulunan Ushiku Daibutsu 1995 yılında bitirilmiş. Dünyanın üçüncü en büyük heyli olan Ushiku Daibutsu toplamda 120 metre yüksekliğinde. Bir seyir terası da bulunan heykeli turistler asansörle ziyaret edebiliyorlar. heykel ayrıca Ushiku Arcadia olarak da biliniyor.

363_pt1_192

 

#4 Laykyun Setkyar, 130 metre.

Laykyun Setkyar 13.5 metre yüksekliğinde bir tahta sahip, 130 metre yüksekliğinde dünyanın en uzun ikinci heykeli. Myanmar’da Monywa şehrinin yakınında Po Kaung Tepeleri’nin üzerine kurulmuş bu güzel heykeller. Yerde bulunan heykel dünyanında en büyük yatay heykeli ve diğer heykel de dünyanın en uzun ikinci heykeli. Heykel 2008’de tamamlanmış.

363_pt1_193

 

#5 Buda İlkbahar Tapınağı, 153 metre.

Buda İlkbahar Tapınağı dünyanın en uzun heykeli. Heykel, Bamiyan Budaları‘nın Taliban tarafından Afganistan’da dinamitle patlatıldıktan sonra planlanarak yapılmıştır. Heykel 2008’de bitmiştir.

363_pt1_194

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir