Dünya’nın Dondurulan İlk İnsanı: James Bedford

13321

İnsan dondurmak son zamanlarda ortaya çıkmış bir fikir değil. İlk olarak 1773’te Benjamin Franklin’in bir mektubunda kısmen de olsa bahsettiği bu olay, 1962 yılında fizik öğretmeni Robert Ettinger tarafından tekrar gündeme getirildi ve o zamandan beri de önem kazanmaya devam ediyor. İnsan dondurmanın temel amacı ise günümüz teknolojilerince hastalıklarına tedavi bulunamayan insanların dondurularak muhafaza edilip ileride tedavi bulunduğunda tekrar hayata döndürülmesi. Günümüz itibariyle 300 civarı insan dondurulmuş vaziyette uyandırılmayı bekliyor. Bu insanlardan biri ve ilki ise James Bedford.

Kaliforniya Üniversitesi’nde psikoloji öğretmenliği yapmış olan James Bedford 74 yaşında öldükten bir kaç saat sonra dondurulmuş.

dunyanin dondurulan ilk insani james bedford

Dondurulduğu gün ise kriyoniks (insan dondurma bilimi) derneklerince “Bedford günü” olarak anılmakta. Aslına bakılırsa resmi olarak dondurulan ilk insan kendisi değil, Bedford’un dondurulma işleminden 1 yıl önce ismi hiçbir zaman açıklanmayan bir kadın donduruluyor, ancak dondurulma süresiyle ölüm zamanı arasındaki fark biraz fazla olduğu için hiçbir zaman tekrar yaşama dönemeyeceği düşünülüyor ve bir kaç ay sonra işlem iptal ediliyor. Bu nedenle de başarılı bir işlem olarak kabul edilmiyor, ilk sayılmıyor.

dunyanin dondurulan ilk insanı james bedford

Fotoğrafta üvey kızı Bedford’un içinde bulunduğu tankın başında görülüyor. Günümüzde Bedford’un bedeni en büyük insan dondurma merkezi olan Alcor Life Extension Foundation’da bulunuyor.

dunyanin dondurulan ilk insani james bedford

Dondurulma hikayesi ise biraz ilginç. Ölümünden iki yıl önce, 1965’te, Life Extension Society adında bir kurum dondurulmayı kabul edecek ilk kişiyi ücret almadan donduracaklarını açıklıyor. Bedford da bu şansı kullanıyor ve dondurulacak ilk insan olarak tarihe geçmeyi başarıyor.

dunyanin dondurulan ilk insani james bedford

Böbrek kanseri olan Bedford’un hastalığı ciğerlerine de yayılıyor ve iki yıl sonra bu nedenle ölüyor. Bedenini donduran insanlar ise Robert Prehoda, Dr. Dante Brunol ve Robert Nelson. Nelson’ın bu operasyonla ilgili “We Froze The First Man” adında bir kitabı da bulunuyor.

dunyanin dondurulan ilk insani james bedford

Bedenine enjekte edilen bileşik ise dimetil sülfoksit. Ancak bu bileşik ve kullanılan diğer metotların günümüz metotlarına kıyasla pek etkili olmadığı yıllar sonra anlaşılıyor, bu durum da Bedford’un bir gün iyileştirilip tekrar uyandırılma şansını neredeyse yok etmiş durumda.

dunyanin dondurulan ilk insani1982’ye kadar ailesi tarafından sıvı nitrojen içerisinde korunan Bedford, o tarihten sonra bugün hala bulunduğu merkeze aktarılıyor. 1991’de vücut sıcaklığında yapılan ölçümler, dondurulduğu günden beri vücut sıcaklığının 0 derecenin üstüne çıkmadığını gösteriyor.

Ayrıntılı bilgi için şuan bedeninin bulunduğu kurumun internet sitesine buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Kaynaklar: Alcor Life Extension Foundation / Wikipedia (Cryonics) / Wikipedia (James Bedford)

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir