Dünyada Bir İlk: 3D Yazıcılar İle Titanyum Kafatası Nakli

1933

sonbisey_3dyazici_ameliyat_01    3D yazıcıların evlerimize girip yaygınlaşmasına çok da uzun zamanların kalmadığı şu günlerde, “acaba bu teknoloji nerelerde kullanabilir?” sorusuna cevap teşkil edecek güzel bir gelişme yaşandı tıp dünyasında.

    Ülkemizde “acaba şu karşıdan gelen çekik gözlü Çinli mi Koreli mi?” şeklinde hassas gündemler yaşanadururken, Çin’de önemli bir hastalıkla (hidrosefali) mücadele eden küçük bir kız için büyük bir adım atıldı Çinli doktorlar tarafından. Kendisine 3D yazıcılar kullanılarak titanyumdan oluşturulan bir kafatası nakledildi.

sonbisey_3dyazici_ameliyat_02    Sağlıklı bir bireyde normal şartlar altında, kafatası ile beyin zarı arasında, beynin onu üretme ve emme dengesine bağlı olarak bulunan serebrospinal denilen beyin omurilik sıvısı, hidrosefali hastalarında normal dışı bir artışa sahiptir. Bu da beyne yapılan basıncın artmasına, yeterince sertleşemeyen kafatasının büyümesine, beynin gelişiminin engellenmesine ve fonksiyonel olarak zararlara neden olur. İşte bu hastalığa sahip olan 3 yaşındaki Çinli kız Han, görme sorunu yaşıyor, yürüyemiyor ve normalden 4 kat büyük bir kafatasıyla yaşıyordu. Operasyonla alakalı olarak 3dprint.com sitesinde; “kafatasının yüzde 80’ini dolduran sıvının boşaltılmasıyla birlikte enfeksiyonun temizlendiğini ve 3D yazıcıyla üretilmiş olan titanyum kafatasının nakledildiğini” söyleyen Dr. Bo‘nun içinde yer aldığı ekibin 17 saat süren başarılı çalışmasının bedeli olan rakam da (80 bin dolar) internette oluşturulan bir yardım kampanyası ile elde edilmiş.

Bu operasyon dünyanın 3D yazıcıyla üretilmiş titanyum kafatası operasyonu şeklinde bir ilk olarak tıp ve dünya tarihindeki yerini almış oluyor.

kaynak

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir