Don Kişot’un Yazarı Cervantes Yeniden Gömüldü

1892

İspanyol arkeologlar, 2011 yılında Don Kişot’un yazarı Cervantes’in kalıntılarını aramaya başlamışlardı. Bu aramanın amacı Cervantes’in sirozdan ölüp ölmediğini öğrenmek ve kafatasından yüzünü tekrardan canlandırmaktı. Elde edilinen bilgiler ışığında, Cervantes’in ölmeden önce elinde ve göğsünde oluşan yaralar kimliğini tespit etmeyi kolaylaştıracaktı.

Geçtiğimiz mart ayında, Madrid’deki Trinitarian Manastırı’nda Cervantes’in olduğu düşünülen kalıntılar bulundu. Manastırdaki mahzende 1612 ve 1630 tarihleri arasında gömülen 17 kişi olduğu öğrenildi.

nql5MRg Don Kişot’un Yazarı Cervantes Yeniden Gömüldü

Cervantes, manastırla aynı mahallede yaşamıştı, kızı da bu manastırda rahibe olarak hayatını geçirmişti. Bu kanıtlar bulunan kemiklerin Cervantes’e ait olduğuna işaret etse de manastır rahibeleri ölüm belgesini gömdükleri için kesinliği hala doğrulanamadı. Ayrıca kemikler birbirine karıştığı için ve parçalar halinde olduğu için Cervantes’e ait olan yaraları saptanamadı. Eğer Cervantes’in soyu yakın zamana kadar takip edilebilirse, ek olarak soy ağacı çalışmaları da araştırmaya yardımcı olacaktır.

ZqAAzYZ Don Kişot’un Yazarı Cervantes Yeniden Gömüldü

11 Haziran’da Madrid’de, Cervantes’e resmi bir defin töreni yapıldı. Cervantes’e adanılan bir anıtın ve kalıntıların bulunduğu yeri işaretleyen bir plaketin açılışı yapıldı.

Örnekler üzerinde daha fazla çalışma yapılıp yapılmayacağı, ve arkeologların yıllar önce Cervantes’in hayatı, görünüşü ve ölümüyle ilgili sorduğu soruların cevabını bulup bulmadığı şu anda belli değil.

Kaynak

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here