Doların İnanılmaz Yükselişi ve Bize Etkileri

2752

Doların durdurulamayan yükselişi bir süredir gündemimizin başlıca konusu. Doların bir gün 2.80 TL bir gün 2.90 TL olduğu ve bu artışın sürekli olarak devam ettiği ülkemizde, haber sitelerimizin en çok sorduğu soru: ” Dolar 3.00 tl olur mu? ”

https://twitter.com/Trkolu13/status/633611333355859968

Twitter’dan bir kullanıcı soruyu bu şekilde yanıtlamış. Durum bir süpermarketteki herhangi bir eşyanın fiyatının 3 liradan 2.99 liraya düşmesi gibi bir algı meselesi aslında. On kuruşun halkı pek de etkilemediği ama cebinde doları fazla olan insanlar için büyük önem taşıdığı bir gerçek.

Bizim Durumumuz ne Olacak?

Biz yine de kendi durumumuzla ilgilenelim. İsimlendirilmemiş bir krizi ayan beyan yaşadığımız ortada. Ülkemiz birçok ürünü maalesef dışarıdan aldığından bu durum elbetteki bizi epey ilgilendiriyor. Doların artışı bu şekilde giderse bir orta sınıfın kalmayacağı aşikar. Pek yakında teknoloji harikası birçok ürünü almamız epey zorlaşacak. ABD’de üretim maliyeti ve satış fiyatı değişmeyen bir ürün burada günler içinde oldukça pahalı hale gelebiliyor. Bir tarım ülkesi olmamıza rağmen kendi üretme imkanımızın olduğu ürünleri bile dışarıdan alıyor oluşumuzun canımızı epey yakacağını da yadsımayalım.

Peki Ulaşım?

E araçları da kendimiz üretmiyoruz. Petrolü dışardan alıyoruz. Muhtemelen uçak,otobüs vs. fiyatları sıklıkla zamlanmaya başladığında beyaz adam paranın yenmeyen bir şey olduğunu anlayacak demek istiyorum çünkü karnımızı zor doyuracağımızdan bir yere ulaşmak ister miyiz bilmiyorum. Siz yine de 50 liralık benzin alıyorsanız sıkıntı yok tabi. Yoksa var mı?

İletişim çağında olmamıza rağmen hala alenen kandırılmaya çalışıyoruz. Ne diyelim bir gün bu tiyatronun sona ermesi dileğiyle.

 

 

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir