Dolar 2.70 Oldu! Peki Daha Ne Kadar Artacak?

3653

İlgili yazı yatırım danışmanlığı lisanslı Forex Koçu analizinden alıntıdır. 

Spiraling Stacks of Hundred Dollar Bills on a white background.

Dün öğleden sonra TCMB’den gelen açıklamalar ve ABD’den zayıf perakende satışlar verisi sonrası 2.66’lara gevşeyen USDTRY dün akşam 2.6940’lara kadar tırmanarak tüm zamanların zirvesini tazelemişti.

Yeni güne de güçlü başlayan dolar Türkiye’den gelen kötü işsizlik oranının da etkisiyle 2.70 üzerine kadar tırmanarak tüm zamanların zirvesini yenilemekte gecikmedi. Diğer yandan sepet kur ise 2.78’leri geçti.

Kırılgan beşli grubuna baktığımızda şu anda USD/ZAR %0.70, USDTRY %0.55, USD/BRL %0.38, USD/INR %0.25 yukarıda USD/IDR ise yatay. Diğer gelişmekte olan ülkelerde ise USD/PLN %0.65, USD/HUF %58, USD/MXN %0.37 yükseliş görüyoruz, USD/RUB ise %1.00 aşağıda.

Yani genel bir dolar değerlenmesi var fakat kırılgan beşli grubunda en yüksek cari açık oranına sahip Güney Afrika ve biz daha fazla etkileniyoruz yükselişten. Öte yandan Rus rublesi ise dolara karşı koyabilen nadir para birimlerinden. Petrolde son günlerde yaşanan tırmanışın rubleye destek verdiğini liradaki değer kaybına ise hız kattığını söyleyebiliriz. Ham petrol aylardır sıkıştığı 55 – 44 bandının üzerini test ediyor bugün.

Doların liraya karşı yükselişinin arkasındaki nedenler değişmiş değil. Nedenleri kısaca şöyle özetleyebiliriz;

  • ABD’den son aylarda gelen zayıf verilerin mevsimsel bir etkiye bağlı olduğu kanısı var. Yani ikinci çeyrekten itibaren tekrar hız kazanacak büyüme ve Fed son yıllarda hiç olmadığı kadar faiz artışlarına yakın. Bundan en çok Türkiye gibi cari açığı göreli yüksek gelişmekte olan ülkeler etkileniyor.
  • İçeride ise politik riskler giderek daha fazla gündeme oturmaya başladı. Haziran ayındaki seçimler sonrası şekillenecek yeni kabinede ekonomi yönetiminin kime teslim edileceği belirsizliği var. Bu belirsizlik lira üzerindeki baskıyı artırıyor.
  • Ayrıca seçimler sonrası başkanlık sistemi tartışmaları Türkiye’yi bekliyor. Fitch bir kaç hafta önce yaptığı açıklamada başkanlık sisteminin siyasi riski artırabileceğini belirtmişti.
  • Son zamanlarda ise kısa vadeli yeni bir risk eklendi. Petrol fiyatlarında yukarı yönlü bir hareketlenme var ve 55.00 direncinin kırılmasıyla toparlanma bir süre daha devam edebilir. Rusya için pozitif fakat bizim gibi petrol ihracatçısı bir ülke için negatif, dolayısıyla son günlerde lira üzerindeki baskıyı artırdı.
  • Çin’den sabaha karşı gelen veriler soğumanın devam ettiğine işaret ediyor. Son altı yılın en zayıf büyüme performansı var. Hükümet ve merkez bankası gevşeme hamleleriyle desteklemeye çalışacak fakat şimdiye kadar atılan adımlar sadece yavaşlamanın hızını azalttı. Fed de Euro Bölgesi’ndeki risklerden ziyade daha çok Çin’deki zayıflamaya dikkat çekmişti zaten. Global risk iştahının yanında gelişmekte olan ülke bloğu para birimleri için ekstra bir risk olarak dikkat çekiyor Çin.

İlk iki nedenin etkisi daha ağır basmakla birlikte, yukarıda saydığımız nedenler doların lira karşısında 2.70 üzerine kadar tırmanması arkasındaki başlıca faktörler. TCMB’den gelebilecek sözlü ve parasal müdahaleler gün içinde gevşemelere neden olabilir. 2.6850 – 2.68 bölgesi aşağıda ilk önemli destek olarak dikkat çekiyor, sonrasında ise 2.65 – 2.6480 bölgesi var. Fakat yukarıda saydığımız faktörler ortadan kalkmadığı sürece USDTRY’de kalıcı bir düşüş gelme ihtimali çok yüksek görünmüyor ve 2.70 üzerinde kalıcı olması durumunda yukarı iştah devam edebilir. Yukarıda direnç olarak psikolojik tam sayılar var. Ayrıca 2.43-2.65-2.54 hareketinin fibo expansion hedefi olarak 2.75’ler ön plana çıkıyor.

 

Kaynak

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir