Diş teli tedavisi kortikotomi nedir

2527
kortikotomi ameliyatı

kortikotomi ameliyatı

Değerli okuyucum bugün sana kortikotomi amaliyatı nasıl olur , kortikotomi tedavisi nasıl yapılır , diş teli tedavisi kortikotomi nedir ile alakalı detaylı bilgiler sunacağım. Diş hekimin sana kortikotomi seçeneği sundu. ve sen de yana yakıla internetten neymiş bu diye aramaya başladın. Ama ne yazık ki meşhur “google amca” bu konuda pek fikir sahibi değil. videolarda geçireceğin ameliyatı aradın ama korkunçlu videolar gördün. hiçbiri doktorun sana anlattığı o küçük operasyona benzemiyor. Kortikotomi nedir diye araştırırken gördüğün şu çene kesiklerinin olduğu videolara bakıp gözün korktu. Ama dur. kapat şimdi onları. Çünkü onlar senin geçireceğin ameliyatla uzaktan yakından ilgili değil. kapat o videoları ve bu yazıyı oku. Aradığın bilgiler bu yazıda olacak, bak, gör.

Kortikotomi ile diş teli tedavisi günümüzde çoğu diş hekimi tarafından bile duyulmamış yepyeni bir tedavi yöntemidir. Türkiye’de sadece bazı üniversite araştırma ve uygulama hastahanelerinde uygulanan bu yöntemin devlet hastahanelerinde uygulanma izni henüz yoktur. Bu tedavi sayesinde yıllar yıllar süren, bezdiren, bıktıran ve artık dişinizdeki braketleri sökmenize sebebiyet verebilecek kadar uzayan bu zorlu sürecin kısa sürede çözümü için mucizevi bir yöntemdir. Kortikotominin mucizesini anlayabilmek için öncelikle normal bir diş teli tedavisinin sürecini ve işleyişini anlayabilmen gerekir.  Bu konu üzerinde biraz konuşalım.

Normal bir diş teli tedavisi en az 2-3 yıl sürmekte ve bezdiren, bıktıran bir hal almaktadır.  Süre uzadıkça diş eti çekilmelerine, diş köklerinin çürümelerine ve çeşitli nedenlere bağlı olarak diş tellerinin tedavi tamamlanamadan çıkarılmasına sebebiyet verebilir. Tüm bu sürecin sorunsuz atlatılması ve her şeyin plana uygun gitmesi çok zordur.

Normal tedavilerde braketler dişlere yerleştirildikten sonra dişlerin düz bir hizaya gelmesi için beklersin. ilerleme kaydettikçe braketlerdeki teller değişir durur. Diş hekimi çok fazla kuvvet uygulayamaz. Çünkü gereğinden fazla uygulanan kuvvet dişlerin köklerinde absorbsiyon (iltihap) meydana gelmesi riskini arttırır. En az 1-1.5 yıl dişlerin düz hizaya gelmesi beklenir. Bunun arkasından da dişlerin konumlarının doğru yerlerine oturtulması için de lastik tedavisi en az 1-1.5 yıl sürecektir. Tüm bu süreçte dişlerin günde 3-5 defa fırçalanması, yemek yemekte zorluk, motivasyon eksikliği derken süre uzadıkça uzar, sanki hiç bitmeyecek bir hale gelir.

Diş eğriliklerinin çoğunun sebebi çene darlığıdır. Çene darlığı durumlarında çenede dişlerin düz bir hale gelmesi için tedaviye başlanmadan sağlam dişlerinizin çekilmesi gerekebilir. İşte kortikotomi dişlerin çekileceği durumlarda dişleriniz için bir kurtarıcı tedavidir. Diş kaybını engellemesinin yanında kemik yapınızı da arttıracaktır. Küçük bir cerrahi operasyon ile diş hareketleri hızlandırılır. Bu cerrahi operasyon dediğimiz olay yaklaşık yarım saat-45 dk süren bir operasyondur. Bu kısa operasyon süreci 1.5 yıl kadar kısaltmaktadır.

Cerrahi operasyon ile yapılan şey diş hareketini engelleyen ince kemiğimsi yapının ortadan kaldırılmasıdır.hafif bir yontma ile bu kemik yapı ortadan kaldırıldıktan sonra sentetik bir kemik tozu dokuların üzerine sürülür. bu kemik tozu yaklaşık 6-7 ayda kemikleşmekte ve eski sert yapının yerini almaktadır. bu sayede dişlerin arasındaki diş hareketini engelleyen yapı ortadan kalktığı için diş hekimi dişlere daha rahat kuvvet uygulamakta diş kökü iltihabı riski de oldukça azalmaktadır.

Diş hekiminin yönergelerini düzgün ve zamanında uygulamak bu aşamada önemlidir. Çünkü tedavinin kemikleşme gerçekleşmeden tamamlanması gerekmektedir.

Kortikotomi yaptıracak olan okurum dikkatini şu önemli noktaya çekmek isterim. cerrahi operasyon sonrası diş çekildiğinde şişliklerin mümkün olduğunca az olması için nasıl buz uygulaması yapılıyorsa bu cerrahi operasyon sonrası da hemen buz uygulamalısın. aksi halde suratına bakıldığında dayak yemiş bir hal alabilir. (benim bu konuda bilgim olmadığı için koca bir şişlikle dolaşmıştım) bir iki haftaya şişlik geçtiğinde ve dikişlerden kurtulduğunda diş tedavin kısa sürede lastik aşamasına geçecektir. benim tedavim 5 ayda lastik aşamasına geldi. lastikleri düzgün kullanmaya bağlı olarak bir yıldan daha kısa sürede sonuç verecektir.  diş teli tedavisi en çarpık dişler için bile 1 yıldan daha uzun sürmeyecektir.

merak edenler için, Isparta Süleyman Demirel Üniversitesi bu tedaviyi uyguluyor. Benim tedavim orada yapılmıştı. Fakat sadece diş çekimli tedavilerde uygulanıyor diye bilmekteyim. Şansınızı denemek istiyorsanız oraya gitmeniz gerekebilir.

Son Bi’şey daha: cerrahi operasyon kısmı bana göre çok eğlenceliydi sevgili okurum. ben şahsen şarkı mırıldanarak geçirdim ameliyatı. Fakat diş hekimi korkusu olanlar doktoruyla iyice bir konuşsunlar derim yine de.

Sağlıklı günler.

Kimler Neler Demiş?

5 Yorum - "Diş teli tedavisi kortikotomi nedir"

  Subscribe  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir

Merhaba ameliyat sonrası diş teli tedavini de aynı hastanedemi devam ettin acaba bir de ameliyat sonrası damağına takılan aparatı çene cerrahı mı damak ölçünü alıp takıyor yoksa ortodontistmi ?

Evet aynı hastanede tedavinin devam etmesi daha uygun olur damak ölçüsünü ortodontist alıyor ve işlemi çene cerrahı ile birlikte koordineli olarak yapıyor.

Anladım çok saol paylaştığın yazı da gerçekten çok faydalı özellikle giriş cümlen çok gerçekçi..?

Bu genişletme işleminden sonra yüzde değişiklik oluyormu ? Ve her çenesi dar olana uygulanır mı yani ölçüm yaparak mı karar verilir ?
Bilgilendirici bir yazı olmuş teşekkürler.

Ortodontik inceleme sonrası sefalometrik analiz yapılarak bütün tedavi planlanmaktadır