Depremler Ve Depremlerden Korunma Yolları

2636

Doğal afetler insan yaşamının bir parçasıdır. Her an her yerde bir doğal afet olabilir. Bunlardan en ürkütücüsü depremdir. Deprem anında insanlar çok çabuk paniğe kapılırlar. O an ne yapacaklarını bilemezler. Büyük bir deprem olduğunda zaten paniğe kapılmamak mümkün değildir. Evdesinizdir, ne yapacağınızı şaşırırsınız. Dışarıdasınızdır oraya buraya kaçışan insanlardan yolunuzu bulamazsınız, gerçi artık o kadar şehirleştik ki dışarısı evin içinden daha tehlikelidir artık… Bu yazımıza depremden korunma yollarını öğrenebileceksiniz…

Öncelikle deprem nedir?
Deprem yerin sarsılmasıdır. Yeryüzü birbirini tamamlayan parçalardan oluşur tıpkı bir yapboz gibi. Bunlara levha adı verilir. Levhalar kırıldığı zaman depremler oluşur. Deprem ilk önce sarsıntı ve uğultuyla başlar. Sarsıntı şiddetlenince işte o zaman en çok zararı vermiş olacaktır can ve mal kaybı yaşanabilir.

1 Depremler Ve Depremlerden Korunma Yolları

Gelelim depremden koruma yollarına. Depremden koruma yollarını deprem öncesi, deprem sonrası ve deprem anı olarak üçe ayırabiliriz.

Deprem Öncesi:

İlk önce bilmelisiniz ki oturduğunuz binalar depreme dayanıklı olmalıdır. Deprem dayanıklı yapılmış binalara zarar vermez. Oturduğunuz binaların depreme dayanıklı olup olmadığını kontrol etmelisiniz.
Bir deprem planı hazırlayın. Bu planda binadan çıkış yolu ve güvenli yerleri belirleyin. Sarsıntı anında kitaplık, dolap vs. devrilebilir. Bunları duvara monte edin.
Deprem çantası hazırlayın: Çantanın içinde ilk yardım çantası, radyo, fener, düdük, pil, yiyecek, içecek, giyecek gibi ihtiyacınız olacak malzemeler olsun.

3 Depremler Ve Depremlerden Korunma Yolları

Deprem anında:

Deprem anında sakin olmalı ve paniğe kapılmamalısınız. Hemen bir sıra altına girin ve pencerelerden uzak durun. Ellerinizi başınızın üstünde birleştirerek başınızı dirseklerinizin arasına almalısınız. Bu şekilde başınızı korumuş olursunuz.

resm Depremler Ve Depremlerden Korunma Yolları

Deprem anında evde iseniz paniğe kapılmayın. Sağlam bir masanın altına girin. Kesinlikle binadan çıkmaya çalışmayın. Kolayca devrilecek eşyalardan, camdan uzak durun.
Deprem sırasında dışarıda iseniz elektik direklerinden uzan durun. Köprülerden üst geçitlerden kesinlikle uzan durun. Depremden dolayı binada gaz kaçağı olabileceğini unutmayın.

Enkaz altında kaldıysanız yine sakin olmalısınız. Yaralı olup olmadığınızı kontrol edin. Eğer hareket edebilecek bir durumdaysanız çıkış yolu arayın. Hareket edemeyecek durumdaysanız beklemeli ve kurtarma timinin sizi bulmalısın beklemelisiniz. Düdük varsa öttürün. Ses duyduysanız bağırın. Yardım ekiplerine size ulaşması için kolaylık sağlayın.

deprem-enkaz Depremler Ve Depremlerden Korunma Yolları

Deprem sonrasında:

Sarsıntı durduğunda (enkaz altında değilseniz) kendinize güvenli bir çıkış yolu bulmalısınız. Binayı terk etmeden önce deprem çantasını yanınıza alın. Kırık camlardan döküntülerden uzan durmalısınız. Önceden ailenizde kararlaştırdığınız yerde buluşmalısınız. Yerlere devrilmiş elektrik direkleri varsa onlardan da uzan durmalısınız.

Türkiye Deprem Haritası Fay Hatları:

turkiye-deprem-haritasi-1 Depremler Ve Depremlerden Korunma Yolları

Kırmızı: 1. derece (Deprem riski çok fazla)
Pembe: 2. derece (Deprem riski fazla)
Sarı: 3. derece (Deprem riski orta)
Yeşil: 4. derece (Deprem riski az)
Mavi: 5. derece (Deprem riski çok az)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here