Çöllerdeki Gizemli Şekiller

1916

1920’lerde Kraliyet Hava Kuvvetleri İsrail, Ürdün ve Mısır’ın üzerinden uçarken çöllerde garip şekiller gördü. Havadan bakıldığında uçurtmaları andırdığı için “Çöl Uçurtması” adını verdiler. Oralarda yaşayan insanlar yüzyıllardır bu şekilleri bilmesine rağmen beyaz insanlar ilk defa karşılaşmıştı böyle bir şeyle. Keşiften sonra konuyla ilgili geniş çapta araştırmalar yapıldı ve Türkiye’nin güneydoğusundan Arap yarımadasına kadar olan bölgede binlerce çöl uçurtmasına rastlandı.

18lrjtuaud71ljpg Çöllerdeki Gizemli Şekiller

Araştırmacılar bu gizemli şekilleri taşlarla örülmüş huni ya da V şekline benzetiyor. Huninin sonunda ise çukur gibi bir şeye rastlanıyor. Duvarlar yüzlerce metre hatta kilometre olabiliyor. İlk araştırmalar sonucunda bu şekillerin avcılık için kullanıldığı düşünüldü. Vahşi hayvanları öldürmek için bir çeşit tuzak olduğu söylendi.

desert-kites-5[2] Çöllerdeki Gizemli Şekiller

Ama herhangi bir hayvan kalıntısına rastlanmaması kafalarda soru işareti bıraktı. ABD’den gelen arkeologlar ve İsrailli arkeologlar bir çok araştırmadan, kazıdan sonra Suriye yakınlarında hayvan kemiklerinin bulunduğu bir depo gibi bir şeye rastladılar. Böylece bu gizemli şekillerin avcılık için kullanıldığı kesinleşmiş oldu.

Google-Earth-reveals-ancient-stories-GOGIRQU-x-large Çöllerdeki Gizemli ŞekillerBu yapıların birçoğu M.Ö. 2000 ile M.Ö. 4000 yılları arasında inşa edilmiş. Ama içlerinden bazılarının geçmişi M.Ö. 8000’lere kadar dayanıyor. Uçurtmaların içine yem konulduğunda hayvanlar içeri giriyor ve tuzağa düşüyor. Çukurdan çıkamayınca da avcılar tarafından kolayca yakalanıyor.

eshel_13520_96919f Çöllerdeki Gizemli Şekiller

Kaynak

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here