Çok İyi Bildiğiniz Bitkiler Neye İyi Gelir? 16 Bitki ve Gerçek Etkileri

3002

İçindekiler

Bitkiler neye iyi gelir ?

Şifalı Bitkiler ve etkileri

Koca karı ilaçları diye dalga geçtiğimiz tedavi yöntemleri, aslında bitkilerle tedavi edilmeye çalışıldığı için koca karı ilacı diye adlandırılmıyor. Onları kullandığımız ilaçlardan ayıran özellik elbette bitkilerden elde ediliyor oluşu değildir. Onları onaylı ilaçlardan ayıran sadece dozlarıdır. Bir hastalığı tedavi edecekseniz elbette sizin istediğiniz etkiyi sağlayacak bir doz olmalıdır, fazlası zararlıdır ya da ölümcüldür. Yani bir tutam adaçayı ile kendinizi tedavi ediyorsanız elbette bu bir ölçü değildir ve onaylı deneylerden klinik testlerden geçmiş ilaçlarla boy ölçüşemez. Ancak adaçayı, yeşilçay, ıhlamur gibi yan etkisi az olan bitkilerle tedavi çok da tehlikeli değildir. Ama belli dozu aştığınızda ölümcül olabilecek bitkiler de mevcuttur ve bu bitkilerin tedavi edici kısımları yani drog olarak kullanılan kısımları tedavi edici dozda pek tabii ilaç olarak piyasada satılmaktadır. Yani bazı bitkilerin tedavi edici yönlerinden ziyade toksik dozlarını ve zararlı etkilerinin ne olduğunu da bilirsek belki kendi kendimizin doktoru olma yolunda emin adımlarla ilerleyebiliriz. Günümüzde sağlık sektörü geliştiği gibi bu sektöre ulaşım da epey gelişti. Yani bir ameliyat bile para harcamadan gayet hijyenik ortamlarda olabiliyor ve bu gerçekten çok büyük bir şans. Ancak her güzel şeyin getirdiği bir olumsuzluk da var. Eskiden hastaneye gitmesi, saatlerce sıra bekleyip doktora ulaşılması, sonra karnenizi elinize alıp yazılan ilaçları onaylamak için sıra beklenmesi ve eczanede bir ton para harcaması gibi dertler vardı. Bu sıkıntılar da insanı küçük bir hastalıkta hastaneye koşmaktan alıkoyuyordu. Belki bu sebepten eski insanlar hangi bitkinin hangi kısmı hangi hastalığa iyi geliyor daha iyi biliyor. Bu gibi şeyler birbirinden duya duya öğreniliyor.

Bir eczacılık öğrencisi iseniz ve farmakognozi gibi bir dersini verebiliyorsanız bu bitkilerin gerçekten neye iyi gelip gelmediğini biliyorsunuz demektir. Bu da tabi ki bildiklerini insanlık ölmedi en azından doğru şeyler içilsin diyerek paylaşma isteği uyandırıyor.

Arkadaşlar işte çok duyduğunuz ve bahçenizde, bağınızda yetişen evinize her daim giren bazı bitkiler ve etkileri…

#1 Keten tohumu (Semen Lini): Dahilen laksatif (müshil etkili) ve mukoza tahrişlerini önleyici; haricen ise lapa halinde antienflamatuar (iltihap önleyici) olarak kullanılır.

keten-tohumu-nasil-yenir_646x340

Keten tohumunun bitkisi (Linaceae familyasından Linum usitatissimum bitkisi) mavi çiçekli, 50-60 cm boylarındadır ve haziran temmuz aylarında çiçek açar. Keten tohumundan elde edilen yağ, (oleum lini) bezir yağı olarak adlandırılır. Ayrıca keten tohumunun bitkisinin sadece tohumları değil toprak üstü kısımları da tedavide halk arasında pürgatif (müshil), diüretik (idrar söktürücü) olarak kullanılır.

#2 Hatmi kökü ve yaprağı (Folia Althaeae): Kök ve yapraklarının çayı (infüzyon ve dekoksiyon şeklinde) göğüs yumuşatıcı olarak kullanılır.

malva reial

Drog elde etmek üzere yapraklar, bitki çiçekli iken toplanır ve kurutulur.

#3 Ebegümeci yaprağı (Folia Malvae): İçindeki %15-20 müsilaj miktarından dolayı yumuşatıcı olarak kullanılır.

57c0a0b68f9698527bbf5ab3afb588e4_1275318386

Malva silvestris (Maivaceae) bitkisinin yapraklarıdır. Bu bitki daha çok Anadolu’da yaygındır. Drog, (bitkinin tedavi edici kısmı; yaprağı, kökü vb.) çiçek açma zamanında toplanan ve gölgede kurutulur ve tedavide kullanılır.

#4 Ihlamur çiçeği (Flos Tilia): Göğüs yumuşatıcı, sedatif antispazmodik (sakinleştirici spazm giderici), zayıf hipnotik, terletici, diüretik (idrar söktürücü) etkilidir.

ihlamur-agaci

 

#5 Ihlamurun kabuğu (Cortex Tiliae): Koleretik (safra söktürücü), vazodilatör (damar açıcı, kalp krizi önleyici) ve antispasmodik (spazm giderici) etki gösterir. Karaciğer hastalıklarında ve migrende kullanılır.

kurutulmuş-ıhlamur

 

#6 Bal (Mel): Kalp rahatsızlığında, soğuk algınlığında, yara iyileştirmede kullanılır. Çocuklarda laksatif (müshil) etkisi de vardır.

bal-petegi

Bal, bal arısının yani Apis mellifera (Apidae)’nın çiçek nektarlarından topladığı özsu içindeki sakkarozun, arının midesinde inversiyona uğraması sonucu meydana gelen bir üründür. Mel depuratum dediğimiz bal ise temizlenmiş baldır.

#7 Kudret helvası (Manna): İçerisindeki bol miktarda bulunan mannitolün eldesi dışında pürgatif ve laksatif (müshil etkili) olarak kullanılır.

kudret-helvasi

Mannitol kaynağı olması bakımından önemli bir drog (etken madde) olan kudret helvası de- ğişik birçok bitkinin yaprak ya da dallarında meydana gelen, havada kurumuş tatlı bir üründür. Kendi kendine oluşan mannalar (örn. Brianson mannası) bulunduğu gibi, böcek sokmasıyla (Eucalyptus ve Tamarix) ya da bitkinin yaralanmasıyla meydana gelen (Fraxinus) kudret helvası da vardır. Çiçekli bitkilerden elde edilen bu ürünlerin dışında bazı likenler de kudret helvası adıyla bilinir, örneğin Lecanora esculenta (İbrani mannası). Bazı durumlarda ise böceklerin, üzerinde bulundukları bitkiden aldıkları maddelerden hazırlanmış ürüne manna denir (Trehala mannası). Bütün mannalar tatlı bileşikler içerirler.

#8 Ayva çekirdeği (Semen Cydoniae): Yumuşatıcı olarak kullanılır. Özellikle kabızlık çeken çocuklara verilmelidir.

ayva-cekirdegi

 

#9 Salep (Tubera Salep): Sütle karıştırılarak besleyici ve göğüs yumuşatıcı olarak kullanılmaktadır.

salep

 

#10 Zakkum (Nerium Oleander): Oral yolla kardiyotonik (kalp güçlendirici) ve diüretik (idrar söktürücü) olarak kullanılır.

zakkum-cicegi-bakimi_646x340

 

#11 Sinameki yaprağı (Folia Sennae): Kabızlığı giderici ve ödemi azaltıcı etkileri vardır. Ayrıca:

nocanvas_sinameki-0ex5l

İçerisindeki reçineden dolayı irritan etkilidir ve bu reçine purgatif değildir. Yani etkisi bu acı tattan ileri gelmez bu nedenle bu acı tadı gidermeliyiz çünkü bulantılı ve ağrılı koliklere neden olur. Yıkamayı ise ağırlığının 4 misli 95°lik alkolle yaparız.

#12 Sarı kantaron (Herba Hyperici): Yorgunluğa ve mental depresyona karşı düzenleyici ve uyarıcı olarak kullanılır pürgatif (müshil) etkisi yoktur.

KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA

 

#13 Maydanoz (Fructus Petroselinum): İdrar arttırıcı (diüretik) ve adet düzensizliklerinde adet getirici olarak kullanılır.

Maydanoz-Maskesi

 

#14 Alıç (Crateagus Monogyna): Sinir sistemini sakinleştirir, antispazmodik (spazm giderici)etkilidir, Koronerler üzerinde vazodilatör (damar genişletme) etkili, hafif hipotansiftir, aterosklerozda (damar sertleşmesi) kullanılır.

alic-bitkisinin-faydalari-nelerdir

Organizmada birikmez ve fazla toksik değildir.

#15 Enginar (Cynara Scolymus): İdrar söktürücü ve safra söktürücü etkilidir.

enginar

 

#16 Zerdeçal (Curcuma Longa): Antioksidan, antitümoral, antienflamatuar, antikanserojen, antialerjik, antidemans etkilidir.

Düzenli-zerdeçal-tüketimi-zihinsel-hastalıklara-yakalanma-riskini-azaltır.

(Antioksidan: Vücuttaki zararlı etki yaratan radikallerin oluşmasını önleme, antitümoral: Tümör önleyici, antienflamatuar: İltihap önleyici, antidemans: Unutkanlığı önleme)

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir