Çocukların Beyin Gelişimine Yardımcı 8 Besin

1158

Çocuğu için her birey en iyisini ister. Özellikle son yıllarda çocuk gelişimine eskisinden daha çok önem veriliyor. Çocuk gelişimi için daha çok okul açılıyor daha fazla yayın basılıyor. Ama gelin görün ki bu işin bir de ebeveynlik kısmı var ki bu kısmın malesef ne bir okulu var ne de bir doğrusu. Herkes gördüğü eğitim kadarını çocuğuna aktarabiliyor. Siz de bu konuya ilgi duyuyorsanız bu haberimiz tam da size göre. İşte çocuklarımızın ilerde “büyük adam” olmaları için beyin gelişimine katkı sağlayan 8 besin…

#1 Yumurta

Yumurta gibi yüksek protein içeren besinler çocukların konsantrasyonunu arttırır.

 

#2 Yoğurt

Yağ, beyin sağlığı için çok önemli bir besin kaynağıdır. Özellikle tam yağlı yoğurt, beynin aktivitesini artırarak hücre zarı gelişimine destek olur. Yoğurda ekleyebileceğiniz birkaç parça bitter çikolata ile beyin kan akımını artırarak çocuğunuzun zihnini daha aktif tutmasını sağlayabilirsiniz.

 

#3 Yeşillik

Folat ve vitamin dolu, ıspanak, lahana gibi yeşillikler çocuğunuzun ileri yaşlarda demans olma riskini düşüren sağlıklı bir diyetin parçalarıdır. Özellikle yumurtalı ıspanak ve lahana cipsi yeni beyin hücrelerinin büyümesine yardımcı olur.

 

#4 Balık

Doğal yağlı balık, iyi bir D vitamini kaynağıdır. Çocuğunuzun bilişsel gerileme ve hafıza kaybına karşı beynini korumak için Somon, ton balığı, sardalye gibi Omega-3 içeren balıkları yedirin.

 

#5 Doğal Et

Yapay madde, boya, aroma, koruyucu ve tatlandırıcı içermeyen etleri tercih edin. Salam, sosis, sucuk gibi işlenmiş gıdalardan uzak durun.

 

#6 Kuruyemiş ve Tohumlar

Protein, esansiyel yağ asitleri, vitamin ve mineraller ile dolu, fındık ve tohumlar çocuğunuzun sinir sistemini mutlu eden besinlerdir.

 

#7 Yulaf Ezmesi

Protein ve lif bakımından zengin yulaf ezmesi, kalp ve beyin damarları sağlığını korur. Yapılan bir çalışma, şekerli yulaf ezmesi yiyen çocukların şekerli tahıllar yiyen çocuklara göre bellekle ilgili akademik görevleri daha iyi yaptığını ortaya koymuştur. Besinleri tatlandırmak için şeker yerine tarçından yararlanın. Baharat bileşikleri beyin hücrelerini koruma konusunda destek görev yaparlar.

 

#8 Elma ve Erik

Çocuğunuz kendisini halsiz hissediyor ve özellikle tatlı yemek istiyorsa elma ve erikten yararlanın. Mevsiminde tüketilen elma ve erik antioksidan içeriğe sahiptir.

Kaynak: Haber Türk Gazetesi\Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. İzlem Göçmen

Bir Cevap Yazın