Çocukken Başından Kalkamadığımız Karne Düşmanı 5 Oyun

1387
#1 Super Mario Bros

1985’te piyasaya sürülen pos bıyıkları, iş önlükleriyle kalbimizi fetheden İtalyan biraderler tüm dünya üzerinde en çok oynanan oyun serisi oldu. İtalyanlardan sadece mafya babası değil şerefli muslukçu biraderler çıkabileceğini de gösteren oyun dünyada ilk tek yön ilerlemeli platform oyunudur. Kurtarmak için türlü badireler atlattığımız, kablumbağa ezip yer altına girdiğimiz, sarmaşıklarla göğe yükseldiğimiz, uğruna ejderhayı devirdiğimiz Prenses genellikle diğer kalede çıkarak hep işimizi zorlaştırmıştır. Büyümemize rağmen hala müziğini duyduğumuz zaman oynama isteği uyandıran oyunların başında gelir.

#2 Puzzle Bobble

Çocukluğumuzda bizi düşünmeye ve yön hesaplarına iten oyunların başında gelir, Puzzle Bobble. Aynı renkteki balonların en az üç tanesini yan yana getirerek düşürmeyi amaçladığımız oyunda kimi zaman tek bir balon atışıyla bütün oyunu bitirirken kimi zaman arka arkaya balonları dizdiğimiz bölümler karşımıza çıkar. Balonları temizlediğimizde ise yeni bölüm karşımıza gelir. Bazılarımızın kız oyunu diye bir süre mesafeli yaklaştığı Puzzle Bobble, izledikçe ve zor bölümler çıktıkça kendini sevdirmeyi başaran bir oyundur aynı zamanda.

#3 Sonic

Super Mario karşısına rakip olarak çıkarılan Sonickısa sürede başarı sağlamaya başarmış oyunlardan birisi. Öyle ki ilk çıkışından bu yana 50’den fazla oyunu yapılmış ve hatta çizgi filmi dahi yapılmıştır. Mario severlerin alternatif olarak her zaman ilk aklına gelen oyunlardan biri olagelmiştir. Kafasını eğip son hızla giden mavi kirpi çocukluğumuzda kalbimizi de çalmıştır. Mavi kirpimizi kontrol etmek ve tüm altınları eksiksiz toplamak da bir hayli zor olabiliyordu.

#4 Pac Man

Toru İwatani adlı Japon programcının 18 aylık uğraşı sonucu meydana gelmiş olan Pac-Man, üstünden 30 yıldan fazla geçmesine rağmen Google tarafından bile unutulmayan ve adına doodle hazırlatılan oyunlardan birisi. İlk kez Puck-Man olarak piyasaya sürülse de İngilizce’de “fuck”a benzetildiği için ismi değiştirilmiştir. Hayaletlerden kaçtığımız oyunda level atladıkça bölümler daha da zorlaşır. Hayaletleri yiyerek güzel puanlar elde edip canımıza can katabiliriz.

#5 Snow Bros

Snow Bros da çocukluğumuzda jetonlarımızı yemesiyle ünlü oyunlardan biriydi. Nick ve Tom isimli tavşanlarımızla kartopu yapıp canavarlara doğru fırlatarak öldürdüğümüz oyun aynı zamanda zorluğuyla da bilinir. Tek jetonla oyunu bitirenler ayrı bir saygınlık kazanırdı. Oyunda tüm canavarlar tek vuruşla öldürüldüğünde gökten para yağardı ve bunları toplamak için koşardık. O dönemin çocukları bu oyun yüzünden derslerinde başarısız oldular. Karne düşmanı oyuna ana-babaların bedduları tutmuş olmalı ki oyunu çıkaran toaplan firması kısa süre sonra battı. 🙂

 

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir