Cevizin Faydaları

4800

İçindekiler

Ceviz Beyne iyi gelir mi?

Cevizin zararlarına da değinmeyi isteyerek ufak bir araştırma yaptık ama yazıp aydınlatacak bir zararı bulunmadığını gördük bu nedenle cevizin faydaları nelerdir, ceviz nelere iyi gelir, bunlara değinmek istedik. Küçük çocuklara ceviz yedirin beyin gelişimi açısından çok faydalı diye duyuyoruz belki beslenmesine ekliyoruz da ama ne kadar biliyoruz cevizin faydalarını?

Cevizin Faydaları

Bir yazıda okumuştum meyvelerin ve sebzelerin şekilleri ile insan vücudundaki organların şekillerini karşılaştırmışlar ve besin hangi organın şekline benziyorsa ona faydalı olduğunu yazmışlar. Cevizin faydaları, ceviz neye iyi gelir- beyin kapsamlı, kivinin-göz, mantarın-böbrek gibi. Aslında besinlerin etkileri araştırıldığında bu tezi doğrular yanıtlar alınabiliyor. Eskiden insanlar organik besinlerle besleniyorlarmış. Kendi toprağında yetiştirdiği biberi, domatesi, salatalığından karpuzuna kadar her şeyi katkısız alıyor ve daha sağlıklı bir yaşam sürüyorlarmış. Şimdi yaşam süresinin daha uzun olması sağlık koşullarının iyileşmesinden ileri geliyor ancak hormonlu yiyeceklerin tüketimine bağlı bir çok hastalık da baş göstermektedir. Ancak şanslıyız ki bazı besinleri hali hazırda dalından koparıp yiyebilecek imkanımız var. Ceviz ağacı, dut ağacı gibi ağaçların gölgesi ne kadar serinletiyorsa, yaprakları görkemle sallanıyorsa meyveleri de bir o kadar faydalı. Lütfen organik beslenmeye çalışalım çocuklarımızı fast food’a değil topraktan organik besinlere yönlendirelim.

Gelelim konumuza, cevizin içeriği nedir cevizin vücuttaki faydaları nelerdir?

#1 Ceviz (Juglans Regia), içeriğinde latince isminden gelen “juglan” içerir; bu da mantar hastalıklarına karşı etkili bir bileşiktir.

cevizin faydaları

Bunun yanında cevizin içeriğinde: C vitamini, eterli uçucu yağ, tanen, flavonlar içerir. Cevizin içerdiği maddelerin sağlığa o kadar olumlu etkisi var ki aslında kronik hastalıklara karşı kullanılan bir ilaç giib diyebiliriz. Fakat özellikle yüksek derecedeki Omega 3 yağı asidi ve E vitamini türü olan gama-tokoferol gibi elementler başta kolesterol olmak üzere, kalp çevresinin temizlenmesinde önemli rol oynamaktadırlar.

 

Ceviz yaprağının (Folia Juglans Regia) faydaları:

Ceviz yaprağının faydaları

#2 Ceviz yaprağı dahilen kullanıldığında: Damar büzücü- kan durdurucu, vücuda kuvvet verici, bağırsak kurtlarını, solucanlarını düşürücü (antihelmintik) etkisi vardır.
cevizin faydaları

 

#3 Yaprağının çayı dahilen: Mide rahatsızlıklarında, sindirim bozukluklarında, kabızlık giderici, iştahsızlığa iyi gelir, diyabetliler için kan şekerini düşürür, kişiyi zinde tutar.

cevizin faydaları

#4 Ceviz yaprağı haricen: Deri hastalıklarına karşı antiseptik (mikropkıran) olarak kulanılır.

cevizin faydaları

#5 Ceviz yaprağını kaynatıp bu suyu banyo şeklinde vücudunuza uyguladığınızda çeşitli deri hastalıklarına ve ezilmelere iyi geldiği bildirilmektedir. Bunlar:

cevizin faydası

Frengi, egzama (mayasıl), raşitik hastalıklar (D vitamini eksikliğine bağlı çocuklarda meydana gelen kemik hastalığı), iltihaplı el ve ayak tırnakları, uçuk, kemik ezilmeleri ve çürümesinde kullanılır. Ayrıca cevizin faydalarına şunları da ekleyebiliriz: Favus hastalığında (kıllı bölgelerde meydana gelen bir mantarın kılların dökülmesine kel kalınmaya sebep olduğu bir hastalık), uyuz hastalığı, ergenlik sivilceleri, ayak terlemesine iyi gelir.

 

#6 Ceviz yaprağının suyu gargara şeklinde uygulandığında diş eti iltihabı, ağız boşluğu iltihabı, boğaz ve gırtlak rahatsızlıklarında kullanılır.

ceviz yaprağını faydaları

Ceviz neye iyi gelir? Cevizin yaprağının kaynama suyunu günlük yaptığınız banyonun suyuna eklendiğinizde, donup kabarmış el ve ayaklara iyi gelir. Ceviz yaprağının faydalarına ayrıca şunu da ekleyebiliriz. Ceviz yaprağının suyunu kaynattığınızda bu su, saç dökülmelerinde kafa derisine masaj yaparak uygulandığında saç dökülmesini azaltır ve kafada var olan bit gibi parazitlere karşı da çok etkilidir.

 

Cevizin meyvesinin (Fructus Juglans Regia) faydaları:

cevizin faydaları

 

#7 Kadınlar menstruasyon (adet) döneminden sonra ceviz yedikleri takdirde hamile kalmalarına oldukça yardım eder.

gebelikte cevizin faydaları

#8 Ceviz, içeriğindeki maddeler sayesinde barsak rahatsızlıklarına ve ağrılarına iyi gelir, dolayısıyla hareketi arttırır ve karın şişliğinin inmesine yardım eder.

cevizin faydaları

#9 Temmuz, Ağustos aylarında cevizi dalından koparıp yiyebilirsiniz. Bu taze cevizi bal ile birlikte tükettiğiniz takdirde basure (hemoroid) iyi geldiği bildirilmektedir.

cevizin faydaları

#10 Ceviz, kalp damar şikayetlerini azaltarak kan akışını iyileştirir.

ceviz neye iyi gelir

Ceviz neye iyi gelir? Herkesin bildiği gibi ceviz kalp krizine neden olan kan pıhtılaşmasını riskini azaltır. Ayrıca arterlerin sağlıklı kalmasını sağlar. Cevizin içerdiği hem tekli hem çiftli doymuş yağlar yükselen kolestrol seviyesini düşürür. Ceviz Omega 3 yağ asitleri açısından zengin olduğu için tehlikeli kalp ritmlerini engeller, kalp krizi riskini azaltır. Cevizin içerisinde bolca bulunan E vitamini arterlerde (atar damarlarda) meydana gelebilecek plak oluşumlarını engeller ve kalbin düşmanı damar tıkanıklığının oluşmasına izin vermez. Cevizin içeriğindeki minaraller ve vitaminler aracılığı ile kanın pıhtılaşması engellenir ve kan dolaşımın iyileşmesini sağlar. Bu durum kalp hastalıklarına yakalanma riskini azaltır.

 

#11 Ceviz, antioksidan aktivitesi ile kansere yakalanma riskini ortadan kaldırır.

ceviz neye iyi gelir

Antioksidan aktivite ne demektir, cevizin faydaları nasıl kansere yakalanma riskini ortadan kaldırabilir? Şöyle anlatalım: Vücutta oluşan ve rutin olarak oluştuğu anda yok edilen serbest radikaller vücut için çok zararlıdır. Eğer bu serbest radikallerin vücut içindeki aktiviteleri önlenemezse ve vücuttan yok edilemezse sonucunda kanser hücreleri oluşmaya başlar ve önü alınamaz. Bu serbest radikallerin oluşumunu önleyen etki antioksidan etkidir ve cevizin içeriğindeki maddeler antioksidan aktivite göstererek bu maddelerin oluşumunu önler, kansere karşı koruyucu etki sağlar.

 

#12 Cevizin çayının ve banyosunun hazırlanışları:

cevizin faydaları

Cevizin faydalarında bahsettiğimiz ceviz çayı dahilen ya da haricen kullanım için iki şekilde hazırlanabilir: 1-) Cevizin yapraklarını ince ince elinizle parçalayın, bu parçalardan yarım ve ya bir tatlı kaşığı alın. Kaynattığınız orta boy 1 su bardağı dolusu kaynar suyla bu yaprakları haşlanır, 4-5 dakika demlenmeye bırakın ve süzün. Gün içinde 1 veya 2 bardak içerek tüketin. 2-) Kıyılan yapraklardan yine yarım ve ya bir tatlı kaşığı alarak , orta boy 1 su bardağı dolusu soğuk suya ekleyin, kaynama derecesine kadar ısıtılır ve 2-3 dakika boyunca kaynatın. Süzülen çay kullanıma hazırdır. Günde 2-3 bardak içebilirsiniz.

Ceviz suyunun banyo suyunu hazırlamak: Tam banyolar için, İnce ince parçaladığınız yapraklardan iki büyük avuç alın ve akşamdan 2-3 lt. suya ekleyin. Sabah kalktığınızda kısık ateşte 4-5 dakika kaynadıktan sonra süzün ve banyo suyuna eklenir. İhtiyaca göre bitki miktarını arttırabilirsiniz.

 

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir