Çekiç, Örs ve Üzengi Kemiklerinizde Yer Edecek Güzellikteki The Beatles Şarkıları

1426

Başlığı yazarken farkettim sembolik de olsa bir Ringo kemiği olsaymış çok iyi olurmuş aslında. Burada da dışlandı adamcağız. Ben ne Lennon ne McCartney diyorum The Beatles söz konusu olduğunda. Saflarımı Harrison yamacında sıklaştırmışımdır hep. Bunun sebepleri var tabii ama sizi sıkmadan mevzuya giriş yapayım. The Beatles, kitleleri peşinden sürüklemiş ve 1960-1970’de aktif olmasına rağmen bugüne kadar popülerliğini sürdürebilmiş efsanevi bir grup biliyorsunuz. Benim de zevkle dinlediğim popüler birkaç şarkısına nazaran, biraz daha az bilinenlerinden paylaşayım istedim. Keyifli Dinlemeler.

# 10 Ob-La-Di, Ob-La-Da

Şarkı McCartney tarafından o dönem popüler olan Jamaika müziği Ska’dan esinlenilerek yazılmıştır.

# 9 Harrison’un Pattie Boyd Aşkı

George Harrison’un şarkıyı Bahamalar’da Pattie’den ayrıyken yazdığına dair iddialar vardır;fakat tarih uyuşmazlığından ötürü bu iddia doğru değildir. Çiftimiz ayrıldıktan sonra Pattie Boyd, Eric Clapton ile birlikte olmaya başlamış ve ona da Layla, Wonderful Tonight gibi şarkılar yazdırmıştır.

# 8 Yoko’dan Önce

Şarkıda geçen pools of Sorrow, waves of joy kelimeleri eski eşi Cynthia ile tartıştıktan hemen sonra yattığı yerde aklına gelmiş ve Lennon yazmadan edememiş.

# 7 Yoko’dan Sonra

Lennon tarafından Yoko’ya yazılmış bir şarkıdır bu.

# 6 Girl

Was she told when she was young that pain would lead to pleasure” ve “That a man must break his back to earn his day of leisure.” dizelerini şarkıya ben kattım diyen McCartney’e karşı Lennon farklı şeyler söylemektedir.

# 5 Oh! Darling

Abbey Road albümünün dördüncü şarkısıdır. Yoko eşinden boşanınca Lennon da I’m free at last buyurmuştur Anthology’deki halinde.

# 4 Dansa Davet Oyunu Buradan Türemiş

Şaka bir yana bu şarkıyı pek severim. Yazacak bir hikaye bulamasam da videodaki giriş danslar falan ne bileyim bir içtenlik var sanki şarkıda.

# 3 McCartney Strikes Back

Şarkı Paul McCartney tarafından yazılmış. Jim Sturgess’in Across the Universe filminde söylediği halini şiddetle öneririm.

# 2 Yalan Dünya Her Şey Çilek Tarlası

Başlığa yazdığım şey ekşi yazarlarından goddard’ın yorumuydu dilime pelesenk oldu sonradan. John Lennon bu şarkıyı 1966 sonbaharında Almeria sahillerindeyken yazmış. Gözleri kapatınca yaşamak kolay demişler ne güzel demişler.

# 1 Here Comes The Sun

Sıkıntıda oldukları bir zamanda eline Eric Clapton’un gitarlarından birini alan George Harrison, bahçeye çıkıp güneşi görünce müziğe sığınıp ya! sol anahtarı diyerekten bu şarkıyı yazmış denir.

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir