Cannes’da Ayakta Alkışlanan Film: Mustang

2824

 

mustangKastamonu’nun İnebolu ilçesinde çekilen ve büyükannelerinin evinde yaşayan yetim 5 kız kardeşin tutucu komşularına karşı hapis hayatına dönüşen hayatlarına bir başkaldırış konu ediliyor. Sahilde erkek arkadaşlarıyla oyun oynarken komşuları tarafından görülen kızlar hakkında dedikodular başlar. Dedikodunun etkisiyle toplum baskısı oluşur ve evleri hapishaneye dönüşür. Aile kızları evlendirmek ister fakat kızlar buna direnir.

Cannes’da Quinzaine des Réalisateurs (Yönetmenlerin 15 Günü) seçkisinde yer alan film gösterimi sonrası 10 dakika boyunca ayakta alkışlandı. Ankara (1978) doğumlu yönetmen Deniz Gamze Ergüven filmi hakkında şöyle diyor:

“Ben gerçekten bugün Türkiye’de bir kadın, bir kız olmanın ne olduğunu keşfetmek istedim. Bu kadın sesinin nadiren duyulduğu Türk toplumunda, sıcak ve tartışılan bir konu. Ben kızları filmlerde çok az rastladığımız kahraman, cesaret figürü, azimli karakterler yapmak istedim. Ben onları, James Dean gibi isyankar fakat aynı zamanda gençliğin diriliği ve tazeliğiyle güzel gördüm. Bu eleştirel bir bakış açısı olabilir ama umut ediyorum olumlu bir şeyler üretir.”

Ayrıca film 21. Saraybosna Film Festivali’nde En İyi Film ve En İyi Kadın Oyuncu ödüllerini kazandı. En İyi Kadın Oyuncu ödülünü, başrolleri paylaşan beş genç oyuncu Güneş Şensoy, Doga Doğuşlu, Tuğba Sunguroğlu, Elit İşcan ve İlayda Akdoğan paylaştı.

# Filmin Fragmanı 

 

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir