Cam Armonika Dinlerseniz; Delirebilirsiniz!

2432

Glass Harmonika yada Cam Armonika

18.yüzyılda; müzik dünyasında çığır açar nitelikte bir enstrüman icat edildi. Mekanik altyapısı neredeyse tamamlanmış olan bu müzik aleti; Benjamin Franklin’in yaratıcı zekâsıyla yeniden yorumlanarak şekillendirildi. Temel işleyiş prensibi; dönen düzenek üzerine yerleştirilmiş olan cam halkalara; ıslak parmaklarla ritmiksel olarak dokunulması şeklinde ilerleyen enstrüman; Franklin’in Charles James ile ortak çalışımının ardından pedallı sisteme çevrildi.

GHmains

Kenar kısmı akord edilebilmesi için farklı renklere boyanan Glass Haarmonika rmonika; ilk kez 1762’de Marianne Davies tarafından tanıtım galasında çalındı. Kısa sürede geniş kitleleri etkisi altına almayı başaran enstrüman ile ilgili olarak çoğu Alman kaynaklı olan pek çok spekülasyon türedi. Cam armonika halkalarına ıslak parmaklarla dokunulması ile ortaya çıkan ses titreşimlerinin; insan beyninin algılama ve çözümlemede güçlük çektiği nitelikte olduğu, dinleyenlerin olağan dışı melankolik ruh haline kapıldığı ve çoğunun akıl hastanesine kaldırıldığı gibi kanılar; müzik aletinin ortadan kaldırılıp, tarihin tozlu sayfaları arasındaki yerini almasına sebep oldu.

glassarmonika

Cam armonika efsanesi olarak dilden dile yaygınlaştı ancak insanın ruh haline ve bam teline dokunabilen bu müzik aleti ile ruhta ulvi duygular ve değişik bir melankoli hali üretilebilmesi mümkün olabilir mi? Bilinmez ? Ancak gün geçtikçe unutulan bu müzik aletinin ancak performansları özel merak sahibi müzisyenlerin kişisel çabası ile devam edebilen bir hobi safhasında duraksadığının göstergesidir.

Ancak bu müzik aletinin bazı deneklerde zihin kontrolü amaçlı CIA ve MOSSAD tarafından kullanıldığına dair çok önemli veriler mevcuttur. Beyin üzerinde kontrol amaçlı hazırlanan deneklere bu müzik aletinin nameleri sürekli dinletilerek bir çeşit hipnoz ve akabinde telkine açık hale getirilen kişilerin deneysel proje veya başka amaçlarla kullanılabildiğine dair önemli bulgular mevcuttur.

cam-harmonika.JPG
Cam armonika ve bazı psikotrop ilaçlar ile beyin kontrolü

kaynak

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

  Subscribe  
Bildir