Boğa Güreşleri Fransa Ulusal Mirasları Listesinden Kaldırıldı

1685

Boğa Güreşleri Fransa Ulusal Mirasları Listesinden Kaldırıldı (2)

Behçet Necatigil’in “Yıldızlara Bakmak” isimli bir radyo oyunu vardır. Bu oyunda insanlar sözde o kadar meşguldürler ki gerçekten önemli şeyleri görmeye vakitleri yoktur. Hayvan hakları da işte böyle bir konu. Dünya’da yaşanabilir bir hayat oluşturmak istiyorsak hiç şüphe yok ki insanca yaşayabilmeli çevremize, hayvanlara, bitkilere özen göstermeliyiz.

Dünya’da bu farkındalık son yıllarda olabildiğince artıyor. Morrissey gibi ünlü sanatçılar konserlerinde hayvanlara eziyet edilen görüntüleri paylaşarak bu farkındalığın artmasına katkıda bulunuyorlar. Hayvanseverler sürekli olarak eylemlerle basında bu konunun öne çıkmasını sağlıyorlar.

Fransa’nın yüzde onluk bir kısmında boğa güreşleri yapılıyor. Zamanın kültür bakanı bunun bir kültür mirası olduğunu belirtmiş ve büyük tepki çekmişti. Hayvanseverler 2011 yılında boğa güreşlerinin yasaklanması için başvuruda bulunmuş boğa güreşlerinin hayvanlara eziyet çektirme olarak sınıflandırılmasını istemişti. Mahkeme ise bu talebi reddetmişti. Hayvanseverlerin mücadelesi sonunda meyvesini verdi ve Boğa güreşleri Fransa Ulusal Miras listesinden kaldırıldı.

İspanya’nın Katalonya bölgesinde de daha önceden Boğa Güreşleri yasaklanmıştı.

 

Esinlenme La corrida est radiée du patrimoine culturel immatériel de la France

 

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir