Bittiğinde İnsanı Durup Düşündüren 8 Türk Filmi

3640

Bazı filmler vardır, film biter ama etkisi günlerce geçmez. Bazı sahneler, bazı karakterler akıldan çıkmaz. Hatta cevap verilemeyen sorular vardır. Film beklenildiği gibi bitmez ve nedeni de yoktur. Yönetmen kapıyı açık bırakır ve sizin de filme dahil olmanızı ister. Bu şekilde olan birkaç filmi sizler için derledik.

 

#1 Ben O Değilim (Tayfun Pirselimoğlu) 2014

ben_o_degilim_still_009276

Başrollerini Maryam Zaree ve Ercan Kesal’ın paylaştığı filmde bir hastane kantininde çalışan bir adam ve aynı yerde çalışıp  ona ilgi gösteren bir kadın var. Olay şurda kopuyor, kadın bir gün adamı evine yemeğe davet ediyor. Eski fotoğraflar karıştırılırken kadının hapishanede olan eşi adama aşırı derecede benziyor. Sonrasında da sonu gelmeyen olaylar gelişiyor.

 

#2 Sen Aydınlatırsın Geceyi (Onur Ünlü) 2013

gazoz

Adını William Shakespeare’in şiirinden alan film ilk dakikasından itibaren sizi direk içine çekiyor. Siyah beyaz çekilen filmin oyuncu kadrosunda ise yok yok. Ali Atay, Demet Evgar, Ercan Kesal, Ahmet Mümtaz Taylan, Nadir Sarıbacak, Tansu Biçer, Cengiz Bozkurt ve Derya Alabora. Ayrıca film çok hoş imgelere sahip. Film 32. İstanbul Film Festivali’nde En İyi Film, En İyi Kurgu ve En İyi Senaryo ödüllerini aldı.

 

#3 Jîn (Reha Erdem) 2013

JIN5SGNLIVE

Jîn, dağda PKK’dan kaçan bir kızın başına gelen olayları anlatıyor. Diyologların az olmasına rağmen akıcı bir film. Başrolünde Reha Erdem’in sinema dünyasına kazandırdığı genç oyuncu Deniz Hasgüler oynuyor. Filmde kadınların gündelik hayatta yaşadığı zorluklara da dem vuruluyor. Bu filmi sakin kafayla izleminizi tavsiye ediyorum, mesajlarla dolu bir Reha Erdem filmi.

 

#4 Beş Vakit (Reha Erdem) 2006

14

Beş vakit, köyde yaşayan insanların gündelik hayatını, ilişkilerini ve problemlerini ele alıyor. Köyde zamanlama ezana göre olduğu için filmin ismi Beş Vakit.  Çekim açıları ve film müzikleri ise gerçekten mükemmel. Elit İşcan oyunculuğuyla göz dolduruyor. Zaman kaybetmeden izlemenizi önerdiğim pastoral bir film Beş Vakit.

 

#5 Çekmeceler (Caner Alper, Mehmet Binay) 2015

25214051

Ergen bir bireyin cinselliği üstüne bir film Çekmeceler. 32 yaşında, bir olaydan ötürü hastaneye kaldırılan karakter, psikolojik sorunlar yaşamaktadır. Sürekli geçmişe gidilir ve ailede baba tiyatro sanatçısıdır. Filmde eski yılların sahne sanatları, kıyafetleri, müzikleri oldukça iyi seçilmiş. Filmin senaryosu gerçek bir hikayeden esinlenerek yazılmış. Başrollerde Ece Dizdar, Taner Birsel, Tilbe Saran ve Nilüfer Açıkalın var.

 

#6 Kader (Zeki Demirkubuz) 2006

kader2006Kader aşkın insana neler yaptırabileceğini en iyi anlatan dramlardan biridir benim gözümde. Bekir Uğur’a, Uğur Zagor’a aşıktır ve Zagor sürekli hapishanelerde, üstüne üstük hapishanelerde de rahat durmadığı için sürekli sürülmektedir. Uğur onun peşinden, Bekir de Uğur’un peşinden gider. Başrollerde Ufuk Bayraktar ve Vildan Atasever var. Kader , 1997 yapımı Masumiyet filminin öncesini, karakterlerin gençliğini anlatır.

 

#7 Yeraltı ( Zeki Demirkubuz) 2012

yeraltı

Yeraltı, Dostoyevski’nin Yeraltından Notlar kitabından uyarlamadır. Muharrem kendi fikirlerini çalarak yazdığı kitaptan ödül kazandığını düşündüğü eski arkadaşı Cevat’ın şerefine verilen yemeğe kendini zorla davet ettirir. Her şey bu masada kopar. Ufak atışmalar sonrası iş ciddileşir, Muharrem geceye yalnız devam eder ve başına değişik olaylar gelir. Başrolde Engin Günaydın var.

 

#8 Pandora’nın Kutusu (Yeşim Ustaoğlu) 2008

842_03

İstanbul’un farklı semtlerinde farklı sorunlarla yaşan ve ilişkileri zayıf olan üç kardeşin hikayesini anlatıyor. Bu kardeşlerin anneleri kaybolmuştur ve annelerini aramak için Karadeniz’e giderler. Annelerini bulup getirirler fakat annelerinin alzheimer olduğunu öğrenirler. Hayatları değişime uğrar. Büyükanneyi en iyi anlayan kişi ise büyük abla Nesrin’in problemli oğlu Murat’tır. Başrollerde Tsilla Chelton, Derya Alabora , Osman  Sonant ve Övül Avkıran var.

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir