Birdenbire Yemek Yemeyi Bırakırsanız Vücudunuzda Neler Olur?

54339

Birden yemek yemeyi kesersek ne olur ?

Yemek yemek bir çoğumuzun, hatta büyük ihtimalle hepimizin bildiği üzere insan vücudu için en önemli şeylerden biri. Bundan kimsenin şüphesi olduğunu düşünmüyoruz. Peki bu kadar kritik bir eylemi yapmayı birden bırakırsak vücudumuzda zaman içerisinde ne gibi değişiklikler olur diye hiç düşündünüz mü? Peki açlıktan ölmenin ne kadar zaman alacağını ? Bu tip soruların cevabını bulabileceğiniz yazımıza lafı çok uzatmadan başlayalım.

yemek yemezsek ne olur

Öncelikle son yemeğiniz üzerinden 6 saat geçtikten sonra vücudunuzda hala her şeyin oldukça normal gittiğini söyleyelim. Bu evrede yediğiniz besinleri artık sindirmiş olan ve gıda ile gelen enerji kaynağı tüketildiği için vücut önceden elde ettiği ve karaciğerde depoladığı glikojei glikoza çevirerek vücudun her organına enerji kullanımı için gönderir. Kanda dolaşan tüm glikozun % 25’ lik miktarını tek başına beyin alır. Bu noktadan sonra zamanla glikojen miktarı azaldığından beyin alarm moduna geçmeye başlar ve hem aç, hem sinirli hissetmeye başlarsınız.

Yemek yemeyi kesersek metebolizma ne olur ?

Glikoz, artık dibe vurduğunda, yani 6 saat ile 72 saat arasındaki süreç boyunca beyin çaresizlikten vücuttaki yağları yakmaya başlar. Bu aslında vücut için harika bir haber olsa da beyin için işler pek de öyle değildir. Oluşan uzun yağ asitleriyle metabolik ihtiyacını göremeyen beyin, yağ asitlerinin de parçalanması emrini verir ve keton adı verilen moleküller oluşur. Artık açlıktan insanın nefesi keton denilen maddelerin akciğerden atılması ile kokmaya başlar. Açlıktan nefesi kokmak işte bu keton maddesine bağlı olarak oluşur. Keton maddesi tırnak ojelerinin temizliğinde kullanılan aseton maddesinin bir türevidir uzun süreli açlık çeken insanın nefesi aseton gibi kötü ve ekşi kokar. Beyin bu moleküllerle işini görmeye devam eder, ancak işler artık toz pembe değildir. Bu moleküller ile beyne gereken enerji miktarının sadece %75’i karşılanabilir. Sonucunda beyin çalışması yavaşlar, algılar yavaş yavaş düşmeye başlar, odaklanmakta sıkıntı çekersiniz, görmekte görüş odaklanmasında sorunlar baş gösterir, geçmeyen  baş ağrılarına yakalanabilirsiniz. Psikolojik stabilitesini kaybeden insan sağlıklı karar verme yeteneğini kaybeder, kolay sinirlenir ve kolay emosyonel travmalar yaşamaya başlarü sorunlarla mücadele etmekte zorluk çeker. Bu durum açlık süresi uzayıp, devam ettiği müddetçe artarak devam eder.

yemek yemezsek ne olur 2

Yağ yakmak istiyorsanız illa bu evreye geçilmesini beklememenizi öneririz, basit birkaç diyet yöntemi ve egzersiz yardımıyla beyninizi zor durumlara sokmadan da yağ yakabilirsiniz.

3 gün yemek yemezsek ne olur ?

72 saat sonrasındaysa artık “Keton, keton nereye kadar?” diyerek isyan bayraklarını açan beyniniz gözünü karartır ve vücudunuzdaki proteinlerin parçalanması emrini verir. Beynin size ve kendi hariç vücudun tamamına karşı meydan okuyarak “Hepinizi keserim” hali durumun ne kadar ciddi bir döngüye girdiğini ve  bu dönemde proteinlerden aminoasitler üretilerek bunlar glikoza çevrilir. Kaslarınız kaybolmaya başlar ve kemikleriniz zayıflar. Kasların erimeye başlaması ve kemikte ki osteoporoz ile vücudun temel unsurları enerji amacıyla kullanılmaya başlar ve vücudun fiziki gücü giderek zayııflar.

yemek yemezsek vucuda neler olur

1-2 haftalık süre içerisinde ise mineral ve vitaminden yoksun kalan bağışıklık sisteminizin tüm elemanları iflas bayrağını çeker ve çoğu virüs ve bakteriler tarafından organizmada fırsatçıl infeksiyonler ile kişi ölebilir. Organlarınız yavaş yavaş iflas etmeye başlar, vücudunuzdaki tüm yağ ve protein dokusu neredeyse tamamen yok olmuş olur. Bu dönemde ölme ihtimalinizin en yüksek olduğu şekil ise kalp yetmezliğidir.

3-10 hafta arasındaki süreçte ise ölüm artık kaçınılmazdır, ilginç olansa 10 haftaya kadar dayanabilen insanların varlığıdır. Her ne kadar çok büyük istisna da olsa böyle örnekler görülmüştür. Ne kadar süre dayanacağınızı belirleyen en önemli iki etken vücudunuzdaki su oranı ve yağ oranıdır. Yani yemek yiyemiyor olsanız bile düzenli olarak su içebilirseniz ve halihazırda zayıf bir insan da değilseniz açlığa dayanma süreniz biraz daha artmaktadır, tabi ki vücudunuzda başka bir sağlık problemi yoksa.

kac gun yemek yemezsek oluruz

Günümüzde dünya genelinde 795 milyon insan açlıkla baş etmek zorunda kalıyor. Her ne kadar 2000’lerin başlarına kıyasla bu sayı 200 milyon civarında azalmış olsa da önümüzde hala uzun bir yol var. Umuyoruz ki yakın bir gelecekte Dünya üzerindeki hiçbir insan açlık ile mücadele etmek zorunda kalmaz.

Kaynak