Birdenbire Yemek Yemeyi Bırakırsanız Vücudunuzda Neler Olur?

26768

Yemek yemek bir çoğumuzun, hatta büyük ihtimalle hepimizin bildiği üzere insan vücudu için en önemli şeylerden biri. Bundan kimsenin şüphesi olduğunu düşünmüyoruz. Peki bu kadar kritik bir eylemi yapmayı birden bırakırsak vücudumuzda zaman içerisinde ne gibi değişiklikler olur diye hiç düşündünüz mü? Peki açlıktan ölmenin ne kadar zaman alacağını? Bu tip soruların cevabını bulabileceğiniz yazımıza lafı çok uzatmadan başlayalım.

Öncelikle son yemeğiniz üzerinden 6 saat geçtikten sonra vücudunuzda hala her şeyin oldukça normal gittiğini söyleyelim. Bu evrede yediğiniz besinleri artık sindirmiş olan vücut elde ettiği glikojenleri glikoza çevirerek vücudun her organına enerji üretmesi için gönderir. Tüm glikozun %25’lik miktarını tek başına beyin alır. Bu noktadan sonra zamanla glikojen miktarı azaldığından beyin alarm moduna geçmeye başlar ve hem aç hem sinirli hissetmeye başlarsınız.

Glikoz artık dibi vurduğunda, yani 6 saat ile 72 saat arasındaki süreç boyunca beyin çaresizlikten vücuttaki yağları yakmaya başlar. Bu aslında vücut için harika bir haber olsa da beyin için işler pek de öyle değildir. Oluşan uzun yağ asitleriyle işini göremeyen beyin, yağ asitlerinin de parçalanması emrini verir ve keton adı verilen moleküller oluşur. Beyin bu moleküllerle işini görmeye devam eder, ancak işler hala toz pembe değildir. Bu moleküllerle beyne gereken enerji miktarının sadece %75’i karşılanabilir. Sonucunda beyniniz yavaşlar, algılarınız yavaş yavaş düşmeye başlar, odaklanmakta sıkıntı çekersiniz, baş ağrılarına yakalanabilirsiniz.

Yağ yakmak istiyorsanız illa bu evreye geçilmesini beklememenizi öneririz, basit birkaç diyet ve egzersiz yardımıyla beyninizi zor durumlara sokmadan da yağ yakabilirsiniz.

72 saat sonrasındaysa artık “Keton keton nereye kadar?” diyerek isyan bayraklarını açan beyniniz gözünü karartır ve vücudunuzdaki proteinlerin parçalanması emrini verir. Beynin size ve kendi hariç vücudun tamamına karşı meydan okuyarak “Hepinizi keserim” modlarına girdiği bu dönemde proteinlerden aminoasitler üretilerek bunlar glikoza çevrilir. Kaslarınız kaybolmaya başlar ve kemikleriniz zayıflar.

1-2 haftalık süre içerisinde ise mineral ve vitaminden yoksun kalan bağışıklık sisteminizin tüm elemanları iflas bayrağını çeker ve çoğu virüs ve bakteriler tarafından öldürülür. Organlarınız yavaş yavaş iflas etmeye başlar, vücudunuzdaki tüm yağ ve protein dokusu neredeyse tamamen yok olmuş olur. Bu dönemde ölme ihtimalinizin en yüksek olduğu şekil ise kalp yetmezliğidir.

3-10 hafta arasındaki süreçte ise ölüm artık kaçınılmazdır, ilginç olansa 10 haftaya kadar dayanabilen insanların varlığıdır. Her ne kadar çok büyük istisna da olsa böyle örnekler görülmüştür. Ne kadar süre dayanacağınızı belirleyen en önemli iki etken vücudunuzdaki su oranı ve yağ oranıdır. Yani yemek yiyemiyor olsanız bile düzenli olarak su içebilirseniz ve halihazırda zayıf bir insan da değilseniz açlığa dayanma süreniz biraz daha artmaktadır, tabi ki vücudunuzda başka bir sağlık problemi yoksa.

Günümüzde dünya genelinde 795 milyon insan açlıkla baş etmek zorunda kalıyor. Her ne kadar 2000’lerin başlarına kıyasla bu sayı 200 milyon civarında azalmış olsa da önümüzde hala uzun bir yol var. Umuyoruz ki yakın bir gelecekte Dünya üzerindeki hiçbir insan açlık ile mücadele etmek zorunda kalmaz.

Kaynak: asapscience

4 YORUMLAR

  1. Bugün 1. Gün
    Başlıyorum. İnşallah 3. Haftalara gelmeden güzel bir son bulurum. Gerçek anlamda teşekkür etmek istiyorum sizlere.

Bir Cevap Yazın