Birdenbire Yemek Yemeyi Bırakırsanız Vücudunuzda Neler Olur?

39035

Yemek yemek bir çoğumuzun, hatta büyük ihtimalle hepimizin bildiği üzere insan vücudu için en önemli şeylerden biri. Bundan kimsenin şüphesi olduğunu düşünmüyoruz. Peki bu kadar kritik bir eylemi yapmayı birden bırakırsak vücudumuzda zaman içerisinde ne gibi değişiklikler olur diye hiç düşündünüz mü? Peki açlıktan ölmenin ne kadar zaman alacağını? Bu tip soruların cevabını bulabileceğiniz yazımıza lafı çok uzatmadan başlayalım.

yemek yemezsek ne olur

Öncelikle son yemeğiniz üzerinden 6 saat geçtikten sonra vücudunuzda hala her şeyin oldukça normal gittiğini söyleyelim. Bu evrede yediğiniz besinleri artık sindirmiş olan vücut elde ettiği glikojenleri glikoza çevirerek vücudun her organına enerji üretmesi için gönderir. Tüm glikozun %25’lik miktarını tek başına beyin alır. Bu noktadan sonra zamanla glikojen miktarı azaldığından beyin alarm moduna geçmeye başlar ve hem aç hem sinirli hissetmeye başlarsınız.

Glikoz artık dibe vurduğunda, yani 6 saat ile 72 saat arasındaki süreç boyunca beyin çaresizlikten vücuttaki yağları yakmaya başlar. Bu aslında vücut için harika bir haber olsa da beyin için işler pek de öyle değildir. Oluşan uzun yağ asitleriyle işini göremeyen beyin, yağ asitlerinin de parçalanması emrini verir ve keton adı verilen moleküller oluşur. Beyin bu moleküllerle işini görmeye devam eder, ancak işler hala toz pembe değildir. Bu moleküllerle beyne gereken enerji miktarının sadece %75’i karşılanabilir. Sonucunda beyniniz yavaşlar, algılarınız yavaş yavaş düşmeye başlar, odaklanmakta sıkıntı çekersiniz, baş ağrılarına yakalanabilirsiniz. Psikolojik stabilitesini kaybeden insan sağlıklı karar verme yeteneğini kaybeder, kolay sinirlenir ve kolay emosyonel travmalar yaşamaya başlanır. Bu durum açlık devam ettiği müddetçe artarak devam edebilir.

yemek yemezsek ne olur 2

Yağ yakmak istiyorsanız illa bu evreye geçilmesini beklememenizi öneririz, basit birkaç diyet yöntemi ve egzersiz yardımıyla beyninizi zor durumlara sokmadan da yağ yakabilirsiniz.

72 saat sonrasındaysa artık “Keton, keton nereye kadar?” diyerek isyan bayraklarını açan beyniniz gözünü karartır ve vücudunuzdaki proteinlerin parçalanması emrini verir. Beynin size ve kendi hariç vücudun tamamına karşı meydan okuyarak “Hepinizi keserim” hali durumun ne kadar ciddi bir döngüye girdiğini ve  bu dönemde proteinlerden aminoasitler üretilerek bunlar glikoza çevrilir. Kaslarınız kaybolmaya başlar ve kemikleriniz zayıflar. Kasların erimeye başlaması ve kemikte ki osteoporoz ile vücudun temel unsurları enerji amacıyla kullanılmaya başlar ve vücudun fiziki gücü giderek zayııflar.

yemek yemezsek vucuda neler olur

1-2 haftalık süre içerisinde ise mineral ve vitaminden yoksun kalan bağışıklık sisteminizin tüm elemanları iflas bayrağını çeker ve çoğu virüs ve bakteriler tarafından organizmada fırsatçıl infeksiyonler ile kişi ölebilir. Organlarınız yavaş yavaş iflas etmeye başlar, vücudunuzdaki tüm yağ ve protein dokusu neredeyse tamamen yok olmuş olur. Bu dönemde ölme ihtimalinizin en yüksek olduğu şekil ise kalp yetmezliğidir.

3-10 hafta arasındaki süreçte ise ölüm artık kaçınılmazdır, ilginç olansa 10 haftaya kadar dayanabilen insanların varlığıdır. Her ne kadar çok büyük istisna da olsa böyle örnekler görülmüştür. Ne kadar süre dayanacağınızı belirleyen en önemli iki etken vücudunuzdaki su oranı ve yağ oranıdır. Yani yemek yiyemiyor olsanız bile düzenli olarak su içebilirseniz ve halihazırda zayıf bir insan da değilseniz açlığa dayanma süreniz biraz daha artmaktadır, tabi ki vücudunuzda başka bir sağlık problemi yoksa.

kac gun yemek yemezsek oluruz

Günümüzde dünya genelinde 795 milyon insan açlıkla baş etmek zorunda kalıyor. Her ne kadar 2000’lerin başlarına kıyasla bu sayı 200 milyon civarında azalmış olsa da önümüzde hala uzun bir yol var. Umuyoruz ki yakın bir gelecekte Dünya üzerindeki hiçbir insan açlık ile mücadele etmek zorunda kalmaz.

Kaynak: asapscience

10 YORUMLAR

  1. Bugün 1. Gün
    Başlıyorum. İnşallah 3. Haftalara gelmeden güzel bir son bulurum. Gerçek anlamda teşekkür etmek istiyorum sizlere.

  2. Yazar arkadasa tesekkur ederim guzel ve anlamli bilgiler verdigi icin 🙂 nette bilgi aramak iskence oluyor genelde adam anlattigindan habersiz bile olabiliyor neyse tekrar tesekkur ederim

  3. 4 gün oldu yemiyotum içmiyorum sadece günde 3 bira günde 1,5 paket sigara suan ac değilim ve canım hiç bişey istemiyor mideme ara ara sancılar giriyor 4 günde 3 kilo verdim kaslarımın yavas yavas yok olduğunu görüyorum

    • kalıcı kas erimesi oluşmadan bence kontrollü bir şekilde normal beslenme şekline dönmeniz iyi olacaktır sonrasında başka büyük sorunlar gelişebilir.

  4. Bugun 7. günüm. Açlıktan vucüdum ısınıyor ya da ben öyle hissediyorum. Baş ağrım var her gün ama hafif. Ellerim dütekli titriyor. Sinirliyim de bayağı. Ama göbeğim eridi mi derseniz evet eridi. Bu yemek yememenin üstüne bi de günlük bir saat koşu bandındayım ya da bisiklette. Arada ip de atlıyorum tabi. Gelişme var gibi

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here