Bir Şehrin Rengarenk Değişimi: Palmitas

2138

Meksika Hükümeti Pachuca bölgesinde yer alan suç oranı yüksek bir bölgeyi rehabilite etmek için sıra dışı bir yöntem kullandı.

Bölgenin ‘German Crew’ diye anılan graffiti sanatçılarından 209 evi rengarenk boyalamarını istedi. 20.000 metrekarelik bir alanı renklendiren sanatçılar tam olarak 452 ailenin hayatına renk kattı. 

Bölge halkınında yardım ettiği proje sayesinde aynı zamanda Palmitas turistik bir değer de kazanmış oldu.

Gezi Eylemleri sırasında ülkemizde de bir çok şehirde merdivenler rengarenk boyanmış hatta bu dönemde eylemciler ve belediye çalışanları arasında bazen tatlı bazen de kötü sonuçlanan durumlar yaşanmıştı.

Ama en sonunda kazanan şüphesiz o dönem en çok merdivenin boyandığı İstanbul olmuş, merdivenler turistik bir değer kazanmıştı.

Renkli şehirler dünyanın her yerinde binlerce turistin ziyaret etmesini sağlayan bir görüntü oluşturuyor. Nitekim İtalya’nın Cinque Terre şehri de bunlardan birtanesi. Hem doğal güzelliği, hem yemekleri ama bunların hepsinin önüne geçen rengarenk evleri ile Cinque Terre her yıl bu evlerle fotoğraf çektirmek isteyen binlerce turisti ağırlıyor.

Özellikle dış cephe bakımından son derece çirkin bir görüntü sunan İstanbul’da da bu tarz projelerin olması şehre katacağı güzelliğin yanında çok sayıda turisti de şüphesiz ülkemize çekecektir. Umarım belediyelerimiz en kısa sürede bu tarz projeleri örnek almaya başlar.

Bir Cevap Yazın