Bir Gökcisminin İsmini Seçmek İstemez Miydiniz? İşte Size Fırsat

1220

Astronomi açıdan harika zamanlar yaşamaya devam ediyoruz. Oldukça heyecanlandırıcı keşifler ardı ardına sıralanırken bu engin okyanustaki nesnelerin adlandırılması da oldukça gerekli hale geldi normal olarak.

International Astronomical Union (IAU), astronomik cisimlere isim resmi ismlerini veren bir oluşum. Bu oluşum NameExoWorlds isimli bir yarışmayla insanlara, güneş sistemi dışındaki gökcisimlerine (yıldız,gezegen her şey dahil) isim verme hakkı tanındı. Şu anda 14 yıldız ve 32 dış gezegen barındıran 20 sisteme isim verme şansınız var. Daha doğrusu önerilenleri oylayıp seçme şansınız var diyelim. Örnek olarak şu adresten Güneybalığı takımyıldızının Fomalhaut b isimli yıldızına alternatif ismler oylamasına katılabilirsiniz:

http://nameexoworlds.iau.org/systems/103

Oylama listesinde görebileceğiniz üzere birçok alternatif isim üretilmiş. Bunlardan kimisi bir bilimkurgu romanından alınmış kimisi Paraguay gibi Latin Amerika ülkelerinin dillerinden kimisi de birçok kelimenin baş harflerinden oluşturulmuş.

Oylama 31 Ekim 2015 gecesine kadar açık olacak. İsimlendirilebilir sistemler listesi hakkında bilgi için buraya, giriş yapmadan ve ücretsiz olarak nasıl oylayacağınıza dair yönlendirmeler içinse buraya tıklayabilirsiniz.

İçindekiler

# 1

# 2

https://twitter.com/nermiinc/status/632213818416988160

 

Haber Kaynağı

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir