Bir Garip Korkunç Balık Türü: Taşementler

2539

En korkunç balık hangisi desek büyük çoğunluğun cevabı muhtemelen köpekbalıkları olacaktır. Şimdi sizi başka bir korkunç balıkla daha tanıştırayım: Taşementler. Aslında bu balık türü tüm dünyada görülebiliyor. Hatta farklı türleri var; ırmakta yaşayan, derede yaşayan ve denizde yaşayan şeklinde. Bu balıklar dünyanın en eski omurgasız ve çenesiz canlılarından. Kanıtlar dinozorlardan bile daha eski zamanlardan beri suda olduklarını gösteriyor.

A Pacific Lamprey moves a small stone from its nest, or redd.

Sanayi Devrimi’nden sonra suya çok miktarlarda sanayi atığı bırakılınca o dönemlerde balık popülasyonlarında ciddi bir azalma görüldü.

A freshly released a Pacific Lamprey suctions onto the smooth glass of an underwater camera dome, demonstrating its ability to easily rest between swimming bursts in swift currents. This fish is one of hundreds that have been released into Snake River tributaries in Nez Perce lands over the last decade.

Kirlilik yüzünden taşementlerin de soyu ciddi tehlike altına girdi. Bu yüzden bu balıklar, İngilizler’in akşam yemeği masalarından yaklaşık ikiyüz yıl uzak kaldı.

Cheboygan River Sea Lamprey Trap Site, Bruce Eldridge, Renwood Pilarski

Ama şimdi İngiltere sularına tekrar bir dönüş yapmış gibi görünüyorlar. Pek çok avcı onları avlamak için can atsa da, koruma altında oldukları için hapis cezasıyla sonuçlanabilir.

A Pacific Lamprey in a rests in swift current by suctioning onto bedrock.

Merak edenler için Türkiye’de sadece Artvin-Gürcistan sınırında bulunan derelerde bu balıkların bir türüne rastlamak mümkün.

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir