Bir Garip Korkunç Balık Türü: Taşementler

1898

En korkunç balık hangisi desek büyük çoğunluğun cevabı muhtemelen köpekbalıkları olacaktır. Şimdi sizi başka bir korkunç balıkla daha tanıştırayım: Taşementler. Aslında bu balık türü tüm dünyada görülebiliyor. Hatta farklı türleri var; ırmakta yaşayan, derede yaşayan ve denizde yaşayan şeklinde. Bu balıklar dünyanın en eski omurgasız ve çenesiz canlılarından. Kanıtlar dinozorlardan bile daha eski zamanlardan beri suda olduklarını gösteriyor.

47

Sanayi Devrimi’nden sonra suya çok miktarlarda sanayi atığı bırakılınca o dönemlerde balık popülasyonlarında ciddi bir azalma görüldü.

37

Kirlilik yüzünden taşementlerin de soyu ciddi tehlike altına girdi. Bu yüzden bu balıklar, İngilizler’in akşam yemeği masalarından yaklaşık ikiyüz yıl uzak kaldı.

28

Ama şimdi İngiltere sularına tekrar bir dönüş yapmış gibi görünüyorlar. Pek çok avcı onları avlamak için can atsa da, koruma altında oldukları için hapis cezasıyla sonuçlanabilir.

110

Merak edenler için Türkiye’de sadece Artvin-Gürcistan sınırında bulunan derelerde bu balıkların bir türüne rastlamak mümkün.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here