Bilim Adamları Laboratuvar Ortamında Manyetik Bir Tür Solucan Deliği Yarattı

2532

Barcelona Üniversitesi Fizik Bölümü’nde görevli olan Jordi Prat-Camps önderliğindeki bir ekip laboratuvar ortamında manyetik alanı bir yerden başka bir yere tespit edilemeyecek bir şekilde aktarmayı başardı. Prat-Camps açıklamasında “Manyetik açıdan bakacak olursak bu araç adeta bir solucan deliği gibi davranıyor ve sanki manyetik alan ekstra bir boyut aracılığıyla ışınlanmış gibi gösteriyor” dedi.

manyetik solucan deligi

Solucan deliği fikri Albert Einstein’ın teorilerinden gelmekte. 1935’te arkadaşı Nathan Rosen ile birlikte genel görelilik kuramının uzaydaki iki noktayı birbirine bağlayacak köprülerin oluşumuna izin verdiğini gören Einstein bu kavramı ortaya atıyor. Teoride oldukça küçük olucak solucan deliklerinin içerisinden araçlarımızın veya bizim geçmemiz mümkün değil. Üstelik şimdiye kadar hiçbir solucan deliğine rastlanmadı.

Bu yeni yaratılan solucan delikleri ise aslına bakılırsa normaldeki solucan deliklerinden biraz farklı. Yaptığı şey elektromanyetik dalgaların bir noktadan diğerine iletimini dışarıdan görülmesini engelleyerek gerçekleştirmek.

manyetik solucan deligi 2

İç içe geçmiş iki küreden oluşan cihazın merkezinde manyetik bir boru bulunmakta. Manyetik akıyı dışarı doğru itebilen süper iletken maddelerden yapılan iç küre kendisine ulaşan manyetik alanı farklı yönlere saptırırken, dış tarafta bulunan küre ise iç kürenin bu hareketini gizliyor. Böylece bir ucundan giren manyetik akımı adeta yokmuş gibi göstererek öbür ucunda yeniden ortaya çıkaran küre, bu şekilde manyetik alanı tespit edilemeyen bir yol üzerinden bir noktadan diğer noktaya taşıyabiliyor.

Dediğimiz gibi normal solucan deliklerinden oldukça farklı olan bir yapı olması dolayısıyla bu cihazla ışınlanma yapılması gibi bir durum söz konusu değil. Geliştirilen bu yeni teknolojinin, manyetizmanın sağlık alanında kullanımını geliştirebileceği ve daha da gelişmiş MR cihazlarını mümkün hale getirebileceği belirtiliyor.

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir