Avcılığın “Spor” Sayıldığı Günümüzde Dünyaca Ünlü Aslan “Cecil” Katledildi

1584

          Bir aslan düşünün. Yaşadığı ortamda o kadar çok kişi tarafından tanınıyor ki ona isim bile veriliyor. Evet; mevzubahis aslanımızın ismi Cecil idi. “İdi” diyorum, çünkü o artık yaşamıyor. Avcılığın nasıl olur da bir “spor” sayıldığı dumurunu bir kenara bırakırsak Cecil tam da bu “spor(!)” ile ilgilenen acımasız bir insan tarafından katledildi.

Kabarık, siyah yelesiyle Zimbabve Hwange Ulusal Park’ında 10 yıldan beri ziyaret edilen ve sevilen Cecil; diğer aslanlara göre insanlarla çok daha iç içe olabilen, onlara alışkın bir karaktere sahipti. O kadar insancıldı ki 10 metre yakınına bile insanların yaklaşmasına ve foto çekmelerine izin verebiliyordu.


Cecil‘i katleden acımasız insanın ismi Walter James Palmer. Kendisi diş hekimi ve 2 çocuk babası. Acımasız amacına ulaşabilmek için Ulusal Park’taki rehberlere tam 50 bin dolar ödemiş. Bu sayede Cecil‘i parkın dışına çekerek yaylı tüfeğiyle vicdanı bile sızlamadan ateş etmiş. Güzelim hayvan tam 40 saat boyunca acı çekmiş. Özrü kabahatinden büyük sözünün ne kadar doğru olduğunu da ispatlarcasına “aslanın ünlü olduğunu bilmiyordum” demiş.


Bu üzücü olay, o günden beri başta sosyal medya olmak üzere tüm dünyada kınanarak eleştirilmekte. “Cecil the Lion” etiketiyle tepki toplamakta. İnsanlar dişçinin ofisinin önüne üzüntülerini ve eleştirilerini dile getirdikleri yazılar, aslan oyuncakları gibi nesneler bırakmaktalar. Zimbabwe Çevre Bakanı da dişçinin ilgili suçlamayla ülkesine teslim edilmesi gerektiğini söyledi. Ayrıca üç tane Amerikan havayolu şirketi de (Delta, United, American) bundan böyle fil, leopar, bufalo, aslan ve gergedan ganimeti taşımayacaklarını ilan etti. Bizler de en azından change.org üzerindeki kampanyayı imzamızla destekleyebiliriz.


Durum böyleyken Zimbabve’den de yüz kızartıcı bir başka farkındalık açıklaması gelmiş. Şu sitedeki açıklamalara göre kabaca “Ne elektriğimiz, ne suyumuz var. İşimiz, paramız bile yok. Tüm bunların yanında sadece Cecil mi sizi üzebildi?” demişler.


Son olarak da, ünlü animasyon Aslan Kral‘ın (Lion King) yaratıcısı olan animasyon sanatçısı Aeron Blaise, Cecil‘in anısına özel bir video hazırlayıp yayınladı.

# İşte o animasyon çalışması:

Tüm bunların ardından geriye Cecil’e ait anısal fotoğraflar ve videolar kalmış oldu:

# Cecil’in dişi bir aslan ile yakınlaşma anı

# Cecil ve Jericho; 6 dişi aslanlı 2 sürüye ve 24 yavruya sahip koca bir aileydi:

# Cecil’e ait bir kamera kaydı:

# İnsanoğlu olarak piramidin tepesini ne kadar hakediyoruz acaba?!…

# Şu güzelliği katletmek nasıl bir ruhsuzluk?!…

# Ben olsam bizi affetmezdim Cecil.

kaynak: mashable.com

1 YORUM

Bir Cevap Yazın