Asya’da 120 Bin Yıllık İnsan Dişi Bulundu

5151

disss_cin_04023 Asya’da 120 Bin Yıllık İnsan Dişi Bulundu

Çin’in güneyinde Daoxian’da bulunan bir mağarada arkeologlar tarafından bir 80-120 bin yıl öncesine ait 47 tane insan dişi bulundu. Kimi bilim adamlarına göre bu keşif, varsayımları değiştirebilir.

arkeolojik-kazi Asya’da 120 Bin Yıllık İnsan Dişi Bulundu

Çin Akedemisi üyesi Wu Liu Discovery News’e yaptığı açıklamalarda bu keşif sonucu o zamanlara ait ilk Afrika dışı kalıntılara ulaşıldığını söyledi. Liu, İsrail’de de aynı zamana ait fosiller bulunduğunu belirtse de Fuyan mağarasında bulunan kalıntıların daha ilkel olduğunu ekledi.

Araştırmalara dahil olmayan Exeter Üniversitesi’nden arkeolog Robin Dennell, Çin’deki zeminin şu an için 80 bin yıl öncesine ait olan tabakasında olduklarını belirtiyor ve daha da ilerleyen çalışmalarla daha derin tarihe gidebileceklerine daha fazla bilgi edinebileceklerine inanıyor. Dennell aynı zamanda Homo Sapiens’in iklim farkı nedeniye Güneydooğu Asya’ya göç ettiğini savundu.

140528172235_antiquity_624x351_antiquity_nocredit Asya’da 120 Bin Yıllık İnsan Dişi Bulundu

Dr. Martinón-Torres’in belirttiğine göre, aynı zamanda 80.000 yıl önce Çin’in sıcak tarafı  olan güney kısımlarda daha modern insanlar yaşarken, Çin’in kuzey
taraflarında ise daha ilkel bir insan topluluğu ya da Asyalı mağara adamları yaşamış. Bu da Çin ve Japonya başta olmak üzere Doğu Asya ülkelerinin neden Avrupalılardan daha fazla mağarada adamı geni taşıdıklarına bir cevap niteliği taşıyor.

Kaynak

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here