Astronomlar 2 Yıldızın Birden Etrafında Dolanan ve Yaşanabilir Bölgede Bulunan Yeni Bir Gezegen Keşfetti

1484

NASA’ya ait Kepler görevi çerçevesinde astronomlar iki yıldızın birden yaşanabilir bölgesinde bulunan yeni bir gezegen keşfettiler. Kepler 453-b olarak adlandırılan gezegen bu alanda yapılan 10. keşif oldu. Neptün’den yüzde 60 daha büyük olan ve yörüngesini 240 günde tamamlayan gezegen düzensiz yörüngesi nedeniyle 2066 yılına kadar bir daha gözlemlenemeyecek.

San Francisco Eyalet Üniversitesi’nde Fizik ve Astronomi dallarında yardımcı profesör olan Stephen Kane konuyla ilgili yaptığı açıklamasında “Eğer bu gezegenin bulunduğu bölgeyi daha önce veya daha sonra gözlemlemiş olsak düzensiz yörüngesi nedeniyle hiçbir şey göremeyecek ve orada bir gezegen olmadığını varsayacaktık. Bu da demek oluyor ki bu tip gezegenlerin sayısı sandığımızdan daha fazla olabilir, doğru zamanda bakmadığımız için göremiyor olabiliriz.” sözlerine yer verdi.

kepler 453b (2)

Astrophysical Journal adlı dergide detaylı bir şekilde yayınlanacak olan gezegenin keşfiyle ilgili bugün merkezi Honolulu’da bulunan Uluslararası Astronomi Birliği’nde San Diego Eyalet Üniversitesi profesörü William Welsh tarafından bir açıklama da yapılacak.

Araştırmacılar güneş-dışı gezegenleri yıldızlarının önünden geçerken yıldızlarından gelen ışık miktarlarındaki değişime göre tespit ediyor. Kepler 453-b ise iki yıldızın birden kütle çekimi etkisi altında yer aldığı için yörüngesi oldukça dengesiz, bu nedenle yıldızının önünden geçişi süresince bile çok kısıtlı bir zaman diliminde görülebiliyor. Üstelik 2066 yılına kadar bir daha gözlemlenemeyeceğini tekrarlayalım. Kane de konuyla ilgili heyecanını “Tam zamanında yakalamış olmamız inanılmaz.” diyerek belirtiyor.

kepler 453b (1)

Geçişi sırasında yıldızının dünyaya ulaşan ışığını %0.5 oranında kısıtlayan Kepler 453-b’nin bu sayede Dünya’nın 6.2 katı büyüklüğünde bir yarıçapa sahip olduğu anlaşıldı. Büyüklüğü nedeniyle kayalık gezegen değil de bir gaz devi olduğu düşünüldüğünden, her ne kadar yaşanabilir bölgede bulunsa da yaşam barındırmadığı tahmin ediliyor. Kane’e göre gezegenin kayalık uyduları bulunabilir ve bunlar üzerinde yaşam gelişmiş olabilir.

kepler 453 b

Gezegende herhangi bir canlı yaşıyor olsaydı gökyüzünde iki yıldız birden görecekti, tıpkı Star Wars’ta olduğu gibi. Gezegenin büyük olan yıldızı Güneş’in yüzde 94’ü kadar büyüklükte, küçüğü ise Güneş’in yüzde 20’si kadar. Kepler görevi başlayana kadar ikili yıldız sistemine sahip gezegenlerin varlığının kesin olarak doğrulanamadığını belirten Kane, 2011 yılında Kepler sayesinde bulunan ilk çift yıldız sistemine sahip gezegenden bu yana uzun yollar kat ettiklerini söylüyor.

Kaynak: sciencedaily

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir