Astım Nasıl Geçer ve AstımTedavisinde İnhalasyon Cihazları

4851

Astım çağımızın hastalığı olması nedeniyle astım nasıl geçer, astım tedavisi nedir? sorularına cevap bulmakta toplumumuzun temel ihtiyaçlarından biridir.

Her çağ kendine özgü moda, teknoloji, trendlerle kendini gösteriyor bu yeni trend ve teknolojiler, alışkanlıklar beraberinde sanayi toplumuna bazı moda hastalıkları da beraberinde getiriyor. Bir rengin bile giysilerde daha sık kullanılmaya başlanması, yüz binlerin dikkatini çekmesiyle mümkün oluyor. Her güzellik bazen büyük bazen ise küçük küçük de olsa bazı yıkımlara yol açabiliyor. Binlerce insanın yüzünü güldüren bir güzellik bu güzelliğe ulaşamayan yoksul ailelerin yuvasını yıkıp huzurlarını bozabiliyor. Daha açık konuşmak gerekirse bir teknolojik gelişimi ele alalım. Küçük çocukların elinde görmeye alıştığımız IPad’lerin aslında bir çok çocuğun dünyasını başına yıktığını hiç düşündünüz mü? Üstelik bu, eskiden bisikleti olmayan çocukların bisikleti olanlara özenmesinden daha tehlikeli bir şekilde sınıf farklılığı ortaya koyuyor. Teknolojik gelişmelerin yanı sıra geri kalan bir çok gelişme beraberinde psikolojik problemlerin yanı sıra sağlık problemleri de doğuruyor. Son yıllarda sigara içme yaşı oldukça düştü ve astım, koah gibi hastalıklar baş göstermeye başladı. Nefes darlığıyla doktora başvuran çoğu hasta da çoktan geç kalmış oluyor. Astımdan daha tehlikeli olan ve durdurulması imkansız olan ancak ilerlemesi yavaşlatılabilen hastalık da KOAH, KOAH yazımızda bu hastalığı, hastalığa neden olan faktörleri ve hastalığın seyrini anlatmıştım. Bu gibi hastalıklarda kullanılan inhalasyon cihazlarından bahsetmek istiyoruz. Bu konu ile daha ayrıntılı astım nasıl geçer? astım tedavisi nasıl yapılır? gibi sorularınıza bu konuda  ulusal sağlık otoriterilerine danışabilirsiniz.

Bu preperatların kullanılış şekli çok önemlidir. Eğer inhalasyon cihazlarınızı yanlış kullanıyorsanız astım nasıl geçer ? sorusunun cevabı eksik doz alma ya da fazladan iki doz birlikte almak gibi tedavisiz kalma veya fazla miktar ilaca maruz kalma ile karşılaşablirsiniz. Bu da hastalığınız için büyük risktir.

Astım, KOAH gibi hastalıkların git gide daha fazla karşılaşıldığı son dönemlerde, bu hastalıkta nefes darlığı çekildiği zaman kullanılmak üzere eczacınızın verdiği ÖDİ (ölçülü doz inhaler), Diskus gibi inhalasyon preperatlarının doğru kullanımı, başka bir deyişle astım nefes ilaçları, astımda kullanılan inhalerler nasıl kullanılır, inhaler kullanımı nasıl olmalıdır, nefes cihazları nasıl kullanılır? Bundan bahsedelim…

#1 ÖDİ (ölçülü doz inhaler) nasıl kullanılmalı?
astım nasıl geçer
Astım gibi solunum problemleri olanlarda ölçülü doz inhaler kullanımı

astım nasıl geçer astım nasıl geçer ölçülü doz inhaler

Ödi nasıl kullanılır? Öncelikle ellerinizi güzelce yıkayın ve kurulayın. Daha sonra ÖDİ’nin koruyucu kapağını çıkarın ve ağızlık kısmında eskiden kalma partikül kalıntısı olup olmadığını kontrol edin. Şekilde gösterildiği gibi ÖDİ’nin ağızlık kısmı altta olacak şekilde dik tutun. Kendiniz de ayağa kalkın ya da dik bir şekilde oturun. Öncelikle cihazı güzelce çalkalayın ve içindeki ilacın karışmasını sağlayın. Sonra bütün nefesinizi boşaltın (cihazın içine üflemeyin). Daha sonra inhalerin ağızlık kısmını dişlerinizin arasında denk gelecek şekilde ağzınıza yerleştirin dudaklarınızla da açıklık kalmayacak şekilde etrafını sarın. Sonra nefesinizi yavaş ve uzun şekilde içinize çekerken (Dikkat!!) aynı zamanda cihaza bir kere basın ve nefesinizi almaya devam edin. (Eğer nefes alırken basmazsanız ya da bastıktan sonra nefes alırsanız ilaç hava yollarnıza ulaşamaz. Lütfen doğru anlayalım! Yavaş ve uzun bir nefes almaya başlayın, cihaza bir kez basın ve aynı anda nefes almaya devam edin!). Sonra cihazı ağzınızdan çıkarın ama nefesinizi 8-10 saniye kadar tutun. Nefesinizi yavaşça boşaltın. Eğer ikinci bir doz almanız gerekiyorsa bir dakika bekledikten sonra aynı işlemi tekrarlayın ve ÖDİ’nin kapağını kapatıp bir sonraki kullanıma kadar uygun koşullarda saklayın. Dikkat!!! İlacınızın içinde kortikosteroid var mı bakın! Kortikosteroid içeren ÖDİ kullanıyorsanız kullandıktan sonra ağzınızı güzelce çalkalayın ve yutmayın! Aksi takdirde ağzınızda enfeksiyonlar gelişebilir.

#2 ÖDİ kullanımında güçlük yaşayan ve ÖDİ’yi “hazne” yardımıyla kullanan yaşlı ve çocuk hastalarımız için “hazne”nin kullanılışı:
astım nasıl geçer
Ölçülü doz inhaler kullanımını yapamayacak çocuklarda ilaç inhalasyonu için kapalı sistem kullanımı
astım nasıl geçer
Çocuk tipi ölçülü doz inhaler

Öncelikle hazne kişinin yaşına uygun büyüklükte olmalıdır. Çocukların akciğer hacimleri daha dardır ve derin nefes alamazlar yani hazneye sıkılan ilacı tek nefeste içlerine çekemezler. Bu nedenle hazneyi yüzden çekmeden bir kaç nefes daha çekmelerini sağlayın ki tüm ilacı içlerine çekebilsinler. Ayrıca dikkat! Hazne içerisine her seferinde yalnızca bir doz ilaç sıkın! Çünkü ard arda doz sıkarsanız bu partiküller kendi içinde birleşebilir ve akciğerin derin dokularına giremeyebilir. Gelelim haznenin kullanılışına: Maskeyi (hazneyi) ağız ve burnunuzu kapatacak şekilde yüzünüze yerleştirin. Yavaş ve uzun bir nefes almaya başlayın ve bu sırada ÖDİ’ye bir kez basın ve nefes almaya devam edin. Nefes alma işlemi bittikten sonra cihazı ağzınızdan çekin ama 8-10 saniye nefesinizi tutun. Sonra yavaşça nefesinizi verin.

#3 DİSKUS nasıl kullanılır?
astım nasıl geçer
Yeni tip ölçülü doz inhaler Diskus

Astım tedavisi için Diskus kullanımı

diskus tedavisi astım nasıl geçer

Öncelikle DİSKUS’u YATAY tutun ve nemden koruyun!!! ÖDİ’deki gibi yavaş ve uzun değil hızlı ve derin bir nefes alınacak! Şimdi başlıyoruz. Yere paralel tuttuğunuz DİSKUS’un baş parmağınızla çentiğini kaydırarak koruyucu kapağını açın. Kapak açılınca ortaya çıkan mandalı en son noktaya kadar itin (bu şekilde bir doz ilaç hazneye boşalmış oldu). Nefesinizi tamamen boşaltın ve dişler ağızlık bölgesinin üzerine gelecek şekilde ve dudaklarınızın arasında boşluk olmayacak şekilde cihazı ağzınıza yerleştirin. Mümkün olduğu kadar DERİN ve HIZLI bir nefes alın. Nefesinizi 8-10 saniye tutun. Nefesinizi yavaşça boşaltın.

#4 TURBUHALER nasıl kullanılır?

Turbuhaler kullanımı

astım nasıl geçer

Turbuhalerin koruyucu kapağını çıkarın, dik tutun ve alttaki renkli kısmı önce ileri daha sonra KLİK sesi çıkana kadar geri çevirin. Bu klik sesi size bir dozun boşaldığını yani turbuhalerin kullanıma hazır olduğunu ifade eder. Bazı turbuhalerlerde doz göstergesi vardır. Bu gösterge 0 ise içinde doz kalmadı anlamına gelir. Göstergede kırmızı bandın görülmeye başlanması son 20 doz kaldığını ifade eder ve tamamen kırmızı bant görülüyorsa ilacın bittiği anlamına gelir. Gelelim kullanımına: Turbuhaleri dik tutun, öncelikle nefesinizi boşaltın (cihazın içine üflemeyin). Dişleriniz ağızlık kısmının üstüne gelecek şekilde ve dudaklarınız arasında boşluk kalmayacak şekilde cihazı ağzınıza yerleştirin. HIZLI ve DERİN bir nefes alın. Nefes alma işlemi bittikten sonra cihazı ağzınızdan çıkarın ve 8-10 saniye nefesinizi tutun. Nefesinizi yavaşça verin.

#5 İnhalasyon kapsülü nasıl kullanılır?

astımda inhalasyon tedavisi turbuhaler kullanımı astım nasıl geçer turbuhaler kullanımı

Cihazın ağız kısmındaki ok işareti kısmından açın. İnhalasyon kapsülünden bir kapsül alın ve buradaki kapsül yuvasına yerleştirin. Ağızlık kısmını kapatın ve cihazın iki yanında bulunan mandallara YALNIZCA BİR KERE BASIN. Dikkat! Bu kapsüller inhale edilmek için tasarlanmıştır kesinlikle su ile yutmayın! Elinizde de uzun süre tutmayın nemden koruyun! Öncelikle nefesinizi boşaltın. Sonra ağız kısmı dişlerinizin arasına gelecek şekilde ve dudaklarınız arasında boşluk kalmayacak şekilde cihazı ağzınıza yerleştirin. HIZLI ve DERİN bir nefes alın ve cihazı ağzınızdan çekin. Nefesinizi 8-10 saniye tuttuktan sonra yavaşça bırakın.

 

#6 HANDİHALER nasıl kullanılır?

astım nasıl geçer handihaler kullanımı handihaler kullanım tarifi

Koruyucu kapağı kaldırın. Ağızlık kısmını yukarı çekerek açın. İnhalasyon kapsülünü ambalajından çıkarın ve handihalerdeki kapsül yuvasına yerleştirin. Ağızlık parçasını kapatın ve handilalerin yanındaki yeşil mandala YALNIZCA BİR KERE basın. Öncelikle nefesinizi boşaltın. Handihalerin ağızlık kısmı dişlerinizin arasına gelecek şekilde ağzınıza yerleştirin ve dudaklarınız arasında boşluk kalmasın. DERİN ve HIZLI bir nefes alın ve cihazı ağzınızdan çekin. 8-10 saniye nefesinizi tutun sonra yavaşça bırakın.

 

 

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir