Arılar Da Kafein Bağımlısı Çıktı!

3028

Bizim ülkemizde “çay” daha popüler olsa da dünyanın büyük bir kısmı güne kahvesiz başlayamıyor. Bildiğiniz gibi bağımlılık yapacak bir şey var içinde; “kafein”. Sadece biz insanların buna bağımlı olduğumuzu düşünüyorsanız yanılıyorsunuz demektir. Çünkü yapılan bir araştırmaya göre arılar da kafein bağımlısı çıktı. Evet yanlış duymadınız arılar..

Bazı bitkiler, kendilerini yiyen canlıları uzak tutabilmek için nektarlarında kafein üretirler. Yapay nektarlar üretilerek yapılan araştırmada, kafeinin arıları kendine çektiği, hatta arıların nektarı aldıktan sonra uyuşturucu kullanmış gibi olduğu sonucuna ulaşıldı. Yapılan araştırmaya dahil olan profesörlerden birisi, kafeinin arılardaki hafızayı güçlendirerek çiçeklerin yerini bulmasını kolaylaştırdığını söyledi.

Film Title: Bee Movie

Araştırma şu şekilde yapıldı:

Arılar için koyulan iki yapay çiçekten birisinde kafein bulunduran nektar vardı, diğerinde kafeinsiz nektar. Sonuçta arılar, kafein bulunduran nektarı seçebilmiş ve ona daha çabuk geri dönmüştü. Üstelik kafeinli olandan tüketen arılar “dans eder” hale gelmişti.

Arılar, çok iyi bir yiyecek bulduğunda dans ederler. Kafein uyuşturucu etkisi yapıyor ve o nektardaki şeker miktarı daha fazlaymış gibi geliyor.

İşin ilginç noktası ise, arılar çiçekteki kafeinli nektar tükense bile kafeinin etkisi geçene kadar o çiçeği ziyaret edip duruyorlar. Yani tam bir bağımlı gibi davranıyorlar 🙂

BBC

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir