Aramızdan Ayrılışının Birinci Yıldönümünde Süleyman Seba Efsanesi

1746

Süleyman Seba… Beşiktaş Jimnastik Kulübü’nü, Taksim’de farelerin cirit attığı bir apartman dairesinden alıp, kurumsal bir marka haline getiren efsane başkan. Trabzonspor’la birlikte aynı uçakta İstanbul’a dönerken, ”Diğer futbolculara ayıp olur, şampiyonluğu burada kutlamayın.” diyebilen yüce şahsiyet. Belki de son İstanbul beyefendisi. İşte size Süleyman Abi’nin 88 yıllık yaşamına sığdırdığı birkaç satır başlığı…

#1 Sakarya’nın Hendek ilçesinde dünyaya geldi.indir

5 Nisan 1926’da Hendek’te dünyaya gelen Seba, aynı zamanda Şehit Emniyet Müdürü Ali Gaffar Okkan’ın hemşehrisidir. İlkokul eğitimini tamamlayana kadar Sakarya’da kalmış, liseyi Galatasaray ve Kabataş Erkek Lisesi’nde bitirmiştir. Mimar Sinan Üniversitesi Fransız Filolojisi bölümünü kazansa da eğitimine devam etmemiştir.

#2 Beşiktaş’ta 9 Sezon Forma Giydi.CMRlZUfUkAASlw-

7 numaralı formasıyla sağ açık mevkisinde oynayan Seba, Beşiktaş’la çıktığı 185 maçta 44 gol atmıştır. Milli takımda ise sadece 1 maç forma şansı bulmuştur. Henüz 28 yaşında menisküs yırtığı sebebiyle futbol kariyerini noktalamıştır. Ayrıca 1947 yılında İnönü Stadı’nın açılışında AIK Stockholm takımına attığı golle Beşiktaş tarihine geçmiştir. Keşke Vodafone Arena’nın ilk golünü atmak da ona nasip olsaydı…

#3 Kupalar ve Şerefli İkinciliklerle Dolu 16 Yılindir (1)

1984 yılında Mehmet Üstünkaya’dan devraldığı Beşiktaş Jimnastik Kulübü Yönetim Kurulu Başkanlığı’nı 2000 yılına kadar aynı heyecanla sürdürmüştür. Bu 16 yıla 5 Süper Lig, 4 Türkiye Kupası, 4 Cumhurbaşkanlığı Kupası, 2 Başbakanlık Kupası ve 6 TSYD Kupası’nı sığdırmıştır. Ayrıca Beşiktaş,Seba’nın başkanlığı boyunca Süper Lig’de hep ilk ikide yer almıştır.

#4 Tesis Zengini BeşiktaşCMRH0flW8AAGdfT

Sportif başarıların dışında 1984’te sportif ve finansal anlamda çok kötü durumda aldığı kulübü kurumsallaştırmıştır. Başkanlığı döneminde BJK Plaza, Fulya Stadı, Yeşilköy Kamp Tesisleri, Pendik ve Çilekli tesislerini Beşiktaş’a kazandırmıştır.

#5 ”Ahmet Dursun, Seba Gitsin”CMSJdGGVAAATJeu

Seba’nın başkanlığı boyunca eleştirildiği şeylerin başında amatör branşlara ağırlık vermemesi gelmiştir. Bunun üzerine 1999-2000 sezonunda futboldaki başarısızlıklar da eklenince, istifa sesleri kulüpte yankılanır oldu. Taraftar ve muhalefetin de baskısı sonucu Mart 2000’de yapılan seçimli kongrede aday olmamış, yeni başkan Serdar Bilgili seçilmiştir. Başarısızlık bahane edilerek gönderilen Seba’dan sonra Beşiktaş Jimnastik Kulübü Futbol Takımı sadece 2 (iki) şampiyonluk yaşamıştır. Buna tıp dilinde ”Seba Ahı” denmektedir. (!)

Ayrıca istifaya zorlanış sürecini bu videoda daha detaylı izleyebilirsiniz.

#6 Beşiktaş’ı Üzmesinler

#7 Nur İçinde Yat Büyük BaşkanCMPKZVYUYAA7K4M

Büyük Beşiktaş Taraftarı olarak size ve yüce emanetinize asla hıyanet etmeyeceğimize namusumuz ve şerefimiz üzerine and içeriz.

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir