Araba Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

1453

Herkes, güzel bir gelecek kurarken, “bir evim bir arabam olsun, buz dolabım dolsun” yeter diye düşünür. Buz dolabını doldurmak nispeten kolay, ev almak ta baya zor.. E haliyle sizi buz dolabı doldurmaktan daha iyi hissetirecek, ayrıca günümüzde zaruri bir ihtiyaç haline gelen araba almak daha yeğ bir hal alıyor. Ancak araba alma evresi sanıldığı kadar da kolay değil, bunun hasar kaydı, muaynesi, modeli, yılı, zartu zurtu bir sürü şey var. %97 si “hasarsız, boyasız, değişensiz” diye verilen araba ilanlarının %90’ı hasarlı, boyalı ve değişenli.. Bundan emin olarak ve kozmetik kısmını size bırakarak diğer 10 maddeye birlikte göz atalım;

#1 Otomobili baştan sona incelemelisiniz. Hatta satın almaya bir otomobil tamircisiyle gidin.

1. Araba Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

 

#2 Ruhsattaki motor ve şase numaralarının aynı olup olmadığını kontrol edin. Otomobilin çalıntı olması halinde, paranızı geri alamadığınız gibi hukuki süreç sizi zorlayacaktır.

2. Araba Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

 

#3 Otomobilin sicilini araştırmayı unutmayın.

3 Araba Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

 

#4 Otomobilin iki tarafındaki hatlarına bakın. Onarım görmüş bir otomobilin hatları düzgün değildir. Otomobile uzaktan baktığınızda bir yamukluk varsa, yine otomobilin süspansiyon sisteminde sıkıntı var demektir.

4 Araba Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

 

#5 Araçta direksiyon destek sistemi varsa, başınızı camdan çıkarın ve direksiyonu çevirdiğinizde tekerlekler hareket ediyor mu bakın. Eğer direksiyonu çevirdiğinizde tekerlekler hemen tepki vermiyorsa ve 3-4 saniye sonra hareket etmeye başlıyorsa, aracın direksiyon sisteminde büyük bir problem var demektir.

5 Araba Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

 

#6 Pedalların aşınma oranlarına bakın. Gaz pedalı aşınmışsa uzun yolculuk, fren pedalı aşınmışsa şehir içi yolculuk daha fazla yapılmış demektir.

6 Araba Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

 

#7 Motorun kolay çalışıp çalışmadığına bakın ve olağandışı seslere dikkat edin. Gürültülü bir motor, pahalı bir tamirat gerektiğine işarettir.

7 Araba Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

 

#8 El freninin çalışıp çalışmadığını kontrol edin. Bunu aracı 1. vitese takıp, aracı yavaşça hareket ettirmeye çalışarak deneyebilirsiniz. Eğer araç hareket ederse, el freni çalışmıyor demektir. Aynı şekilde, 1. vitesteyken frenin çalışıp çalışmadığını kontrol edin.

8 Araba Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

 

#9 Aracı asla rot ve balans ayarı yaptırmadan almamalısınız çünkü ayar bozukluklarına genelde bozuk bir parça neden olmaktadır.

9 Araba Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

 

#10 Test sürüşü mutlaka yapın.

10 Araba Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here