Apple’ın Açığını Bulan Türk’ten Yapay Zeka Adına Devrim Yaratacak Proje Geliyor

1550

         Mert Erdir, 2011 yılında; “Apple’ı hackleyen Türk genci” olarak tanınmıştı.

2

          2013 yılında, “Üstün Zekalılar Merkezi” ile “Bilgi Üniversitesi’nin” beraber düzenledikleri ders programında, yüksek IQ’lu çocuklara sosyal medya ile internetin işleyişi konuları üzerine ders anlatmış olan Erdir, bir yandan da  Samsung Camera, Timbuk2 ve Betabrand  için marka temsilciliği yaptı. Şu anda Milano’da ürün tasarımı okumakta.

         Kendisi Apple’ın işletim sistemindeki yazılımda bulduğu açık ile Türkiye’nin yanısıra tüm dünyada ismini duyurduğunda henüz 17 yaşındaydı. Hürriyet‘te çıkan habere göre, Erdir şimdi bir üniversite öğrencisi ve kız arkadaşı Nisan ile birlikte dünyayı değiştireceklerine inandıkları bir yazılım üzerinde çalışıyorlar. Tek sorun bunun için bir yatırımcı bulması gerekmesi. Yakın zamanda San Francisco’ya gidecek olan çift, yatırımcı bulmayı umut etmekteler.

1
          NBC News, Los Angeles Times, Yahoo News gibi haber sitelerinde kendisi hakkında haber yapılan Mert Erdir, projesi hakkında pek sır vermese de, onun yapay zeka ile alakalı olduğunu ve teknoloji sektöründe büyük bir değişim getireceğini söylüyor.
5

          Erdir; artık bir şirket kurmanın gerektiğini söylüyor, çünkü çalışmalarında daha hızlı ilerlemek ve yazılımı daha geniş çerçevede duyurmak istiyor. Bunun için de San Francisco’ya giderek yatırımcılarla anlaşmaya, şirketinin temellerini atmaya çalışacak. Durum böyle olsa da  San Francisco’nun pahalı bir şehir olması, konaklama, ulaşım ve yemek masraflarının zorlayıcı olmasından ötürü toplumsal yatırım sitesi İndiegogo‘ya başvuran Erdir,  minimum masraflarını bu şekilde biriktirmeye çalışıyor. İndiegogo’daki kampanyaya Bi Yapım CEO’su Burak Sağyaşar‘dan destek geldi. Hedeflenen rakamın (3.000 USD) kalan bakiyesini tamamlayan Sağyaşar “Onların başarılı olmalarını dileriz.” dedi.

3

          Erdir, yazılımları hakkında; “telefon, tablet veya bilgisayar gibi herhangi bir elektronik cihaz kullanan herkesin, yaşadığı çok büyük bir sorunu inanılmaz basit bir şekilde çözecek. Bir kere kullandıktan sonra bundan önce nasıl yaşıyordum dedirten cinsten. Teknoloji ile ilgilenen kişilerin de bu nasıl benim aklıma gelmez diyeceklerine eminim. Önümüzdeki on yılda olacaklara bu teknolojinin şekil vereceğine inanıyorum.” şeklinde açıklıyor. Fikir aşamasındaki projenin, çalınmaması adına daha fazla ayrıntı veremeyeceklerini de belirtiyor.

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir