Altın Sentezleyen Bakteri Bulundu

1653

Altın Sentezleyen Bakteri Bulundu (2)

 

Simyacı’yı okumuşsunuzdur. Birçoğumuz romanın kahramanı Santiago gibi bulunduğumuz yerden ötesini görmek, gezmek macera yaşamak ve zengin olmayı isteriz. Hatta işi abartıp ölümsüz olmak isteyenizmiz de yok değildir hani. Tarih boyunca birçok insan değersiz metallerden altın üretmeye ve zengin olmaya çalıştı ve başaramadı. Belkide başardılar biz bilmiyoruz. İşte insanoğlunun yapamadığı bu işi bir bakteri yapmışa benziyor. Kendisinin adı Cupriavidus Metallidurans ama ben yakın zamanda  nüfus müdürlüğüne başvurup adını Santiago olarak değiştireceği kanaatindeyim.

Michigan Eyalet Üniversitesi’nden bilim adamları doğadaki toksik, sıvı maddeleri 24 karat altına çeviren bir bakteri türü keşfetti. Üniversite’de mikrobiyoloji ve moleküler genetik alanında asistan profesör olan Kazem Kashefi ve meslekdaşı Adam Brown,  altın klorid’in yoğun zehirli etkisine dayanabilen ve bu maddeyi bileşenlerine ayıran Cupriavidus metallidurans adındaki süpermen gücünde bakteri yardımıyla altın sentezlediler.

Kashefi, mikrobiyal simya yardımıyla değeri olmayan seylerden katı ve değerli metaller üretebiliyoruz dedi.Bilim adamlarının bu keşfi Prix Ars Electronica festivalinde ödül aldı.

 

Kaynak: Gold From Bacteria

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir