Bosna Hersek Ve Bilge Kral:Aliya İzzetbegoviç

2144

Srebrenitsa Katliamısrebrenitsa katliamı

Tarihin gördüğü en acımasız ve vahşi katliamlardan biri olan ve  Sırpların kadın çocuk demeden vahşi duygularla, sözde BM koruması altında olan Srebrenitsa’da 8 bin kişiden fazla insanı öldürdüğü ,halen bazı mezarların bulunamadığı ve geçmişin izlerinin silinemediği bu acı olay 11 Temmuz 1995’te gerçekleşti. “Bosna Kasabı” Ratko Mladiç o günki kamera yayınına şunları söylüyordu:”Türklere karşı olan isyanın anısına müslümanlardan intikam alma vakti geldi.”Ratko Mladiç’in sözleri de ortaya koymaktadır ki bu nefret savaştan çok daha öncesine dayanıyor ve aslında bu nefretin sadece Bosnalılara değil tamamen müslümanlığa yöneltilmiş bir nefret olduğunu, net bir şekilde gösteriyor. Avrupa’nın ve BM’nin gözü önünde gerçekleşen bu katliama sessiz kalmaları da Batılı ikiyüzlüğünün onlarca örneğinden sadece bir tanesi.Aliya İzzetbegoviç

Aliya İzzetbegoviç

Aliya İzzetbegoviç 8 Ağustos 1925’de dünyaya geldi ve 19 Ekim 2003’de vefat etti. Arkasında bağımsız bir cumhuriyet ve zorluklara karşı kahramanca direnen bir millet bıraktı. Üst kısımda da ifade ettiğim gibi o diğer devlet adamlarından çok farklıdır ve bilge bir devlet adamıdır. Yazdığı kitaplarla doğunun ve müslümanların sorunlarını başarılı bir şekilde tespit ettiği gibi bunlara çok yerinde çözümler ortaya koymayı başarmıştır. İslami Manifesto, İslam Deklarasyonu, Doğu-Batı Arasında İslam gibi eserleri vardır. Son olarak yazımızı çok anlamlı bir anekdotla sonlandıralım. Bosna Savaşı esnasında, Osmanlı yadigârı Mostar Köprüsü’nün bulunduğu Mostar şehrinde Hırvat komutanla görüşen Aliya İzzetbegoviç’e, komutan, tehdit havasında dağın tepesine dikilen devasa büyüklükteki haç’ı göstererek“Bak, biz haçı nasıl diktik. Şimdi sizin hilâlden daha yukarıda bir haçımız var. Bunu kaldırmaya gücünüz yeter mi?” diye manalı bir soru sorar. Aliya İzzetbegoviç de, bu söz karşısında meseleyi gülümseyerek geçiştirir, “Hele bir gün geceye dönsün” der.

Akşam karanlığı basınca da onu dışarıya davet edip şahadet parmağını göğe kaldırarak tüyleri diken diken eden şu sözleri söyler: “Sayın komutan, şimdi sen de bir semaya bakıver! Şu hilâli ve yıldızı görüyor musunuz? Senin onları yok etmeye gücün yeter mi? Ne kadar yükseklere haç dikseniz de onu geçemezsiniz ve asla onu oradan da indiremezsiniz. Onlar semada olduğu müddetçe biz de inşallah varlığımızı devam ettireceğiz!..”(kaynak haber7: http://www.haber7.com/unlulerin-dunyasi/haber/1212611-aliyanin-efsane-olan-devasa-hac-cevabi)

Fatih Bosna’yı fethederken çalınan marş.

1
Kimler Neler Demiş?

1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
  Subscribe  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
hamdi boyacı

Nasıl güzel bir adamdı nefreti değil sevgiyi yeşertmek için kalpleri parçalanmış Bosnalı şehit yakınlarına ne demişti:”Geleceğimizi geçmişimizde aramayacağız. Kin ve intikam peşinde koşmayacağız.” Allah seni rahmetle yuğsun, gözü yaşlı ve kederli Bosnalı annelerin kalbini ferahlandırsın ve şehitlerine ebedi cennetlerde kavuştursun.