Alexa Meade: Algılarımızla Oynayan Ressam

2847

Alexa Meade 1986 doğumlu bir ressam, onu diğer ressamlardan ayıran yönü yaptığı resimler değil, resim yapmak için kullandığı tuvaller. Alexa’ya göre resim sadece tuvallere yapılmıyor, bu yüzden resim yapmak için insanları, eşyaları hatta yiyecekleri kullanıyor.  İlk bakıldığında sıradan görünen tablolarını detaylı bir şekilde incelerseniz, tabloda görünen insanların boyandığını fark edebiliyorsunuz. Gerçek dünyayı bir tabloya dönüştüren ressam, modellerini tablonun içinden çıkarıp hayata karıştırıyor ve insanların tepkilerini fotoğraflıyor. İnsanları, resimlere çeviren bu ressamın çalışmalarını görenler şaşkınlığa uğruyor.

 

alexa eyes

Aynı zamanda fotoğraf sanatçısı da olan Alexa, akrilik boyayla ışık ve gölgeler oluşturarak modellerini zeminle kaynaştırarak 3 boyutlu görüntüyü 2 boyuta aktarıyor.

 

Alexa Meade c1

Alexa Meade c2

Alexa Meade c4

Alexa Meade’e insanları resme dönüştürme fikrinin nereden aklına geldiği sorusuna şu cevabı vermiş;  “Nedeni gölgeler. Işığın yokluğu beni büyülüyordu. Işık kaybolmadan önce, ona beden kazandırmanın bir yolunu bulmak istedim. Gölgeleri boyama fikri aklıma geldi. Gölgenin arkasına kendi boyadığım şekli saklayabilme fikrini sevdim.”

 

Alexa Meade e1

Alexa Meade e3

Siyaset Bilimi Bölümünden mezun olduktan sonra Washington’a gitmekten yerine, ailesinin evinin bodrum katına yerleşerek resim yapmayı öğrenmeye başlamış. Resim eğitimin vakit kaybı olacağını düşünerek, kendi kendine yiyecekleri boyamayı deneyerek başlamış bu projeye.

 

Alexa Meade g2

Alexa Meade g1

İnsanlara yiyecekleri boyadığını söylemekten utandığı için ilk önce kendini boyamayı denemiş.Yaşlı bir komşusundan aldığı destek sayesinde projesi için insanlardan yardım istemeye başlamış.

 

Alexa Meade-a1

Alexa Meade-a2

Alexa Meade-a3

Ve aldığı olumlu tepkiler sayesinde projelerini  hayata geçirmiş. Eserlerini galerilerde direkt olarak canlı modeller ile sergiliyor ve izleyicilere canlı performans sunuyor.

 

Alexa Meade f1

Alexa Meade f2

“Vücudunuz benim tuvalim”  Alexa Meade

Daha fazlası için; http://www.alexameade.com

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir