Alamut Kalesi ve Adına Yazılmış Kitaplar

1685

İran’da bulunan Alamut Kalesi tarihte kendinden oldukça söz ettiren bir kaledir. Özel mimarisi ve konumundan dolayı zamanında fethi zor olan kalelerden de biridir. Cüstaniler kralı Veşudan İbn-i Cüstan tarafından inşa ettirilmiş olup Hasan Sabbah tarafından fetih edilene kadar Cüstanilerin hakimiyetinde kalmıştır. Alamut Kalesi, Hasan Sabbah tarafından işgal edildikten sonra ise Hasan Sabbah’ın fedailerinin eğitildiği ve sığındığı bir kale haline dönüşmüştür. Alamut Kalesinin isminin anlamı üzerine ise bir kaç ihtimal vardır. Kartal Yuvası, Kartal öğretisi ya da Cezalandırma Yuvası bu olası ihtimallerden bazılarıdır.

Hasan Sabbah Alamut Kalesini ve çevresini en uygun şekilde kullanarak arka bahçesinde de adeta bir cennet inşa etmiştir. Hasan Sabbah’ın söylediği düşünülen bir söz ise bu yargıyı kuvvetlendirir. ”Bu insanlar cennet için yaşıyorlar, ancak onlara bir cennet verebilirsen onları yönetebilirsin ” Yıllarca zekası ile yönettiği Haşhaşilik Tarikatı ise bu sözünü gerçekleştirdiğinin de bir göstergesidir.

Kale yıllarca kullanıldıktan sonra Cengiz Han’ın torunu Hülagü Han tarafından ele geçirilmiş daha sonra da yakılarak küle çevrilmiştir. 

Yıllarca tarih sahnesinde rol sahibi olmuş olan bu kale üzerine de bir çok başarılı kitap yazılmıştır. İşte Alamut kalesi üzerine yazılmış bazı kitaplar;

1.Alamut Efsaneleri/ Ferhad Daftary

                     2. Cennetin Fedaileri Alamut Kalesi / Ali Betlik

3.Alamut : Kartal Yuvası / James Boschert

4.Dağın Efendisi Hasan Sabbah ve Alamut / Ayşe Atıcı Arayancan

5.Alamut Kalesi / Dr. Orhan Yeniaras

6.Alamut’un Fedaileri / James Waterson

7.Alamut Kalesi Haşhaşiler, Hasan Sabbah ve Fedaileri / Peter Willey

8.Fedailerin Kalesi Alamut / Vladimir Bartol

9.Hasan Sabbah Sır Bekçileri, Alamut Kalesi ve Tapınak Sırları / Mustafa Karnas

10.Alamut Kalesi ve Hasan El Sabbah / Bernard Lewis

Bir Cevap Yazın