Ahmet Kaya 58 Yaşında!

1317

Şarkılarında eskimeyen o tınısıyla Ahmet Kaya gencinden yaşlısına herkesin dinlediği bir sanatçı. Bugün onun doğum günü ve ona boncuktan kuş yapacak bir sürü dinleyeni var ama o malesef aramızda değil… Eğer sanat yapıyorsanız insanlara dini, dili, partisi ayrımı yapmadan sunarsınız ve eğer bir sanat eserini eleştiriyorsanız sanatçının mezhebini siyaset anlayışını yargılayamazsınız. Ahmet Kaya’nın siyasi görüşü nedir biz bilmeyiz ilgilenmeyiz de. Ama şarkıları ve sesi hala dolu dolu kulaklarımızı dinlendiriyor, dinlendirecek…

Ahmet Kaya bugün 58 yaşında. Eşi Gülten Kaya, ‘Yaşasaydı ona mülteci çocuklar için şarkılar yazacağı yeni bir enstrüman alırdım’ diyor.

Ahmet Kaya, şarkılarında “Ne Yapmalı?” sorusuna cevap vermediğini, “Ne yapmak lazım?” diye sorduğunu belirtiyor bir röportajında. Peki, bugünkü Türkiye gündemine baktığımızda her şeyin daha iyi olabilmesi için ne yapmak lazım? Ahmet Kaya bugün aramızda olsaydı ne yapardı? Eşi Gülten Kaya, şu yanıtı verdi: “Bizim tarihimizden kan izleri hiç silinmedi. Ya da bu coğrafya huzurdan kovuldu. Tüm bunlar, yüz yıla yayılan yalanlar, yok saymalar ve hürmetsizlikle oldu. Demokrasi bakımından hep kuraklık yaşadığımız için, bugün yine bunlara dair şarkılar yazıyor olurdu. Durduğu yer daima mazlumların ve haksızlığa uğratılanların tarafı olduğu için bu değişmezdi yani hakkın, haklının, adaletin tarafıydı onun yeri ve Ahmet susmazdı, bu çok net!”

38fb7b9bec05eea2_480x270

Kaya ayrıca Ahmet Kaya’nın parçalarının bugüne denk düştüğünü de şöyle vurguluyor: “Ahmet Kaya’nın referansı kendi şarkılarıdır. Hayatın gündeminde ne varsa Ahmet Kaya’nın şarkılarında da o oldu. Mesela, ‘Acılara Tutunmak’… ‘Yaprak döker bir yanımız bir yanımız bahar bahçe…’ Onun parçalarını dinledikçe Türkiye’de hiçbir şeyin değişmediğini görüyoruz.” Gülten Kaya, bu hayatın koordinatlarıyla oynandığını da belirtiyor: “Bu ülkenin Kürt meselesi ve demokratikleşme sorunu gibi iki temel meselesi var. Başka / yapay gündemler yaratılarak, manipülasyonlar yapılarak koordinatlar değiştirilmeye çalışılıyor. Bu iki konu sarmaldır; birbirini etkileyen ve belirleyen. Sadece Kürt olduğu için aramızdan ayrılanlar havada ‘Benim katilimi bulun’ talebini bıraktılar.”

ahmet-kaya1

Gülten Kaya, Ahmet Kaya gibi cesur, cüretkâr, taraf olmayan duruşa sahip insanlara da ihtiyacımız olduğunu ve belki de bu eksikliğimizden dolayı bugün bu noktada olduğumuzu da sözlerine ekliyor.

Kaynak: Gerçek Gündem

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir