Ağız ve Diş Sağlığında Kullanılan 10 Bitki

1007

Diş çürükleri, ağız ya da gırtlak kanseri kadar ciddi sağlık problemi olmasa da özellikle sosyal hayatı olumsuz etkileyen bir faktördür. Ülkemizde yaygın olan “diş hekimi korkusu” ve diş fırçası kullanmak yerine suyla gargara yapmayı tercih etmek diş problemlerinin yalnızca ufak iki tetikleyicisi. Bu yazıda size, ağız ve diş sağlığınız için alternatif tıptan bir kaç ip ucu vereceğiz. Ama yine de siz siz olun yılda bir kez diş hekimine gidin 🙂

 

#1 Malva Sylvestris-Ebegümeci
Ebeg%C3%BCmecinin-%C3%B6zellikle-%C3%BCst-solunum-yollar%C4%B1-i%C3%A7in-faydal%C4%B1-oldu%C4%9Fu-d%C3%BC%C5%9F%C3%BCn%C3%BClmektedir.-500x360

Anadolu’nun hemen her bölgesinde bulunur. Yeşil yaprakları lapa haline getirip hastalıklı diş etinin tedavisinde kullanılabilir.

 

#2 Thymus Vulgaris-Kekik

kekik-neye-iyi-gelir1

Akdeniz bitkisidir. Yağının diş etlerine sürülmesi ağız içi yaralarına iyi geldiği gibi, istenirse kaynatılıp suyuyla da gargara yapılabilir.

#3 Salvia Officinalis-Adaçayı

ada%C3%A7ay%C4%B1-500x700

Romalılar bu bitkiyi “hayat verici” olarak adlandırmışlardır. Ortaçağ’da tıp alanında sıkça kullanılan bu bitki, diş eti kanamaları ve ağız ülseri tedavisinde, günümüzde de, kullanılmaktadır. Dipnot: Diş tedavileri öncesinde içilen adaçayı korkuyu azaltır 🙂

#4 Rosmarinus Officinalis-Biberiye

biberiye

Biberiye gargarası diş eti rahatsızlıkları ve ağız kokusunun giderilmesinde kullanılabilir.

#5 Achillea Millefolium-Civan Perçemi

civanpercemi1-500x415

Yaraların iyileşmesinde ve kanın pıhtılaşmasının artırılmasında kullanılır.

#6 Capsicum Frutescens-Acı Biber

aci_biber2-500x335   İç ve dış kanamaları durduran acı biberin yağı da diş ağrılarını geçici de olsa sonlandırmakta da kullanılabilir.

#7 Taraxacum Officnale-Karahindiba

karahindiba-faydalari

Karahindiba ağızdaki apselerin tedavisinde ve ayrıca kan temizleyici olarak kullanılır. Ayrıca safra üretimi arttırdığı da bilinmektedir.

#8 Petroselinum Crispum-Maydanoz

maydonoz-500x304

Genellikle salatalarda kullandığımız bu bitkinin bir dalının çiğnenmesi ağız kokularının giderilmesinde oldukça fayda sağlayabilmektedir.

#9 Viola Tricolor-Menekşe

menek%C5%9Fe-500x375

Sinirleri yatıştırıcı ve balgam söktürücü olan menekşe, egzama ve akne tedavisinde de haricen kullanılır. Menekşe ile yapılan gargara ağız kanserinin neden olduğu yaraların iyileştirilmesinde kullanılır. Pamukçuk yaraları ve uçukların tedavisinde de faydalıdır.

#10 Zingiber Officinale-Zencefil

nocanvas_zencefil-ve-faydalari-_dv00

Zencefil baş dönmesi ve mide bulantısına iyi gelir, ayrıca ağız kokusunu önlemek için de birebirdir.

Bir Cevap Yazın