Adil Kullanım Kotasına Yeni Düzenleme Mi Geliyor?

1262

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK), 2016 yılı iş planını yayınladı. İş planında yer alan “Yaşanan teknolojik gelişmeler ve artan tüketici talepleri nedeniyle sabit ve mobil internet erişimlerinde uygulanan AKK sonrası hızın iyileştirilmesi ve tüketicilere karşı şeffaflığın arttırılması amaçlanmaktadır.” cümlesinden anladığımız kadarıyla adil kullanım kotası tamamen kalkmayacak, ancak teknolojik gelişmeler ışığında kota arttırımına gidilecek.

m88lg

Türkiye’deki tüm internet kullanıcılarının şikayetçi olduğu adil kullanım kotasına yapılacak iyileştirmenin ne ölçüde işe yarayacağı ise merak konusu. Çünkü Steam, Origin, Netflix gibi platformların kullanımının yaygınlaşmasıyla birlikte internet kullanıcılarının “parasını verdiği” hizmete kısıtlı olarak ulaşabilmesi pek akla mugayir bir hareket değil. Hatırlatmak gerekirse Steam’de satışa sunulan GTA V’in boyutu tamı tamına 65 GB. Türkiye’deki internet tarifelerinin genelinde AKK 50 ila 75 GB arasında değiştiğini varsayarsak ülkemizde legal olarak oyun oynamanın dahi acımasız bedelleri olabiliyor.

Bu iyileştirmeyle AKK’nin 100-150 GB bandına çekilmesi düşünülüyor. Yeni düzenleme hakkında Ağustos 2016’yı işaret eden BTK’nin söz konusu raporu ise şu linkte.

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir