90’ların Saç ve Makyaj Modası

4311

90’larda çocukluğumu yaşamış biri olarak o günlere ucundan yetiştim diyebilirim. Moda konusunda günümüzle bir uçurum olduğu aşikar. Ama moda kendini hep tekrarlar derler bakalım 90’lara bir dönüş olacak mı? Giyim kuşam bir yana dursun saç ve makyaj konusu da günümüze kıyasla oldukça garip. Her dönemin ayrı güzelliği var elbet yaşayan için. İşte 90’ların saç ve makyaj modası:

#1 Perma

Çılgınca bir perma modası vardı o dönemde. Perması olmayanı dışlıyorlardı o derece. Yalnız bu işin garip tarafı arka tarafların kıvırcık kakülün ise dümdüz olması.

#2 Topuz

Günümüzdeki topuzlarla karıştırmayın. O zamanlardaki topuz bir değişik. Dağınık, garip bir şey. Ama oldukça popülerdi ve her zaman kullanılabilirdi.

#3 Örgü

Minik örgüler oldukça revaçtaydı 90’larda. Ya yarısına kadar örüp arka taraf açık bırakılırdı ya da toptan hepsi örülürdü.

#4 Tost

Yediğiniz tosttan değil bu farklı. Saçın aralarına tost yapmak gençlerin gözdesiydi. Bu tarz makineler yeni yeni üretilmeye başlanmıştı ve tost makinesi tam bir yıldızdı.

#5 Kelebek Toka

Renk renk kelebek tokalar özellikle ergenler arasında çok popülerdi. Yarım örülen ya da yarım toplanan saçlara bu tokalardan takılırdı.

#6 Dudaklar

Günümüzde geçişler moda ama keskin değil yumuşak geçişler. Ama 90’larda böyle değildi. Oldukça keskin geçişler modaydı. Mesela dudak kalemi mutlaka koyu bir renk seçilir ve belirginleştirilirdi. İç kısım daha açık ve parlak bir renk olurdu.

#7 Kaşlar

90’larda kaşlar incecik olmak zorundaydı çünkü moda öyleydi. Neden böyle bir şey yapmışlar bilinmez ama iyi ki bitmiş bu moda. Günümüzde ise oldukça kalın kaşlar revaçta son zamanlarda.

Güzellik anlayışı zamandan zamana, kültürden kültüre değişen bir olgu. Gelecekte moda konusunda bizi neler bekliyor kim bilir 🙂

Bir Cevap Yazın