5 IŞİD’ci Canlı Bombanın Kimliği Belirlendi!

1451

Son zamanların en büyük korkularından olan canlı bomba olayları insanları yüreği ağzında yaşamaya alıştırdı. Üstelik ülkenin bir yerlerinde bombalar patlarken televizyonlarda Demet Akalın’ın hangi lüks semte taşındığı konuşuluyor. Değil mi ama evladı Türkiye’nin bir ucunda olan ana baba da bunları merak ediyordu zaten. İnsan büyüdükçe televizyonların da kitapların da hatta tarih kitabı diye okulda okutulan kitaplar da dahil hepsinin dürüstlüğünden şüphe duyuyor. Biz dedelerimizin anlattıklarını hikaye sanır, okuduklarımıza da körü körüne inanırdık ama gelin görün ki durum tam tersini işaret ediyor. Siz gördüklerinizi bildiklerinizi yazan çizen ya da gelecek nesillere bırakan bir yayın gördünüz mü? Yok. Eğer varsa da onlara okutulan bu olmayacak…

Diyarbakır’da, eylem hazırlığındayken “bomba villalarına” yapılan baskında öldürülen 7 teröristten 5’inin kimliği belirlendi.

Serhat Seyithanoğlu, Ergün Gül, Sıddık Bünül, Veysel Argunağa ve Cahit Ölmez’in Bingöl nüfusuna kayıtlı olduğu öğrenildi. Kimlikleri tespit edilen teröristler arasında daha önce IŞİD’in canlı bombaları olarak aranan kişilerin bulunmadığı belirlendi. Operasyonda kendisini patlatarak 2 polisi şehit eden canlı bomba ile yanında bulunan ve parçalanarak ölen diğer teröristin kimlik belirleme çalışmaları sürüyor. Yüz tanıma sistemiyle bilgilerine ulaşılmaya çalışılan 2 canlı bombanın da Türk olduğu tahmin ediliyor. Öldürülen teröristlerin Suriye’de canlı bomba eğitimi aldığı, birinin Suriye’nin Rakka kentinde ‘idam ve infaz emri veren kadı’, diğerininse Telabyad komutanı olduğu belirlendi.

 

1145695_e3e111740b083b916c467ad4001a202e

 

1 Canlı bomba yakalandı…

Çatışma reflekslerinden, tümünün canlı bomba olduğu belirtilen 7 teröristin haziran ayında Suriye’den Türkiye’ye girdikleri tahmin ediliyor. Telabyad’ın YPG denetimine geçtiği dönemde sığınmacılar arasında Türkiye’ye sızdıkları öngörülüyor. Gözaltına alınan şüpheli sayısıysa 1’i canlı bomba, 3 kişinin daha yakalanmasıyla 15’e çıktı. 3’ü kadın 15 kişinin sorgusu sürüyor. Olayı soruşturan Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı, ek gözaltı süresi verdi. Emniyet yetkilileri, teröristlerin hedefinde Kürt yöneticiler ve kurumlar olabileceği ihtimalini değerlendiriyor.

281020150953222808437_2

Diyarbakır Valiliği, operasyonda 2 polisin canlı bombanın kendisini patlatması sonucu şehit düştüğünü açıkladı.

Canlı bombaların ölü olarak ele geçirildiği hücre evlerinde yapılan incelemelerde çok miktarda TNT ve RDX, C4, A4 bileşenli patlayıcılar bulundu. Ayrıca 2 Kalaşnikof silah, 8 tabanca, 1 adet av tüfeği, 200 kilogram amonyum nitrat, çok sayıda fünye ve örgütsel doküman ele geçirildi. IŞİD üyelerinin dikkat çekmemek için HDP’ye yakın Emek Akademisi ve Özgür Yurttaş Derneği’ne komşu oldukları belirtildi. Kaldıkları villanın duvarlarına “KCK, Kürdistan IŞİD’e mezar olacak” ve “YDG-H” gibi yazılar yazarak kendilerini kamufle ettikleri anlaşıldı.

nnnnnnnnnnnnnnnnnnnn

5’İ de Bingöllü…

5’inin Bingöllü olduğu belirtilen ve ölü ele geçirilen teröristlerin Suriye ve Irak’ta savaştıktan sonra Türkiye’ye geldiği bildirildi. Radikal dini eğitimlerle canlı bomba eylemi yapacak duruma geldikleri belirlenen teröristlerin çatışmada kendilerini patlattıkları tespit edildi. Öldürülen teröristlerin hücre yapılanması içinde oldukları ve hiç dışarı çıkmadıkları, lojistik, gıda gibi ihtiyaçlarının örgütün Diyarbakır sorumlusu N.T. ve ekibi tarafından sağlandığı açıklandı. N.T.’nin de gözaltına alınanlar arasında olduğu ifade edildi. Patlayıcıların hücre evlerine nasıl getirildiğinin araştırıldığı, Suriye’den getirilmiş olabileceği üzerinde duruluyor. Teröristlere destek sağlayan kişilerin de kendilerine öğrenci görüntüsü vermek için taşıdıkları kitapları ‘tabanca kabı’ olarak kullandıkları belirlendi. Hücre evinde, içine tabanca girecek şekilde oyulmuş matematik kitabı bulundu.

1145695_409e624d52d1d282d2475dfb7a19ea2e

Baskının yapıldığı eve komşu olan Seher Özkan:

“Komşularımız 2 ay önce taşındılar, bize öğrenci olduklarını söylediler. Sürekli ellerinde kitap vardı, düzgün tıraşlı ve kıyafetleri normal olduğu için IŞİD’li olabileceklerini düşünmedik” dedi. Öldürülen teröristlerle hücre yapılanmaları gereği Suruç, Ankara ve Diyarbakır’daki saldırıları düzenleyenler arasında bağ tespit edilemediği, hücre yapısı dolayısıyla 5-10 kişilik gruplar halinde bağımsız çalıştıkları belirtildi. Terör örgütü IŞİD üyelerinin kaldığı villadan bira şişesi çıktı.

Kaynak: HABERTÜRK

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir