400 Yıl Öncesinin Facebook’u

1648

Sosyal medya bulunmaz bir nimet olduğu gibi bir lanettir de aynı zamanda. Bir yandan tüm dünyayla iletişim halindesinizdir, bir yandan da korkunç bir bataklık gibidir. Sizi sürekli içine çeker. Bu konuda şaşırtıcı bir şey söyleyelim size aslında arkadaşlık siteleri yeni bir şey değil. Bundan 400 yıl önce, internetin i’sinin bile ortalarda olmadığı zamanlarda insanlar facebook gibi arkadaşlık sitelerinin analog halini icat etmiş durumdaydı. “Alba Amicorum” diye adlandırılan kalın defterler yapılıyordu ve içlerinde arkadaş ilişkileri, gönül ilişkileri, iş hayatı, kişisel mesajlar gibi şeyler biriktiriliyordu. Hollandalı tarihçi Sophie Reinders tarafından incelenen tarihin bu ilginç kısmına gelin beraber göz atalım.

İçindekiler

Bu kitaplar, Kuzey Avrupa’daki genç kadınlar ve erkekler tarafından arkadaşlıklar ve iş ilişkilerini takip etmek için kullanılmış.

1

Alba Amicorum Latince bir söz grubudur ve “arkadaş kitabı” anlamına gelir.

2

Hem kadınlar hem erkekler tarafından kullanılsa da, 1600’lerin getirdiği sosyal işleyiş dolayısıyla farklı farklı amaçlar için kullanılmış.

3

Mesela erkekler, Avrupa’da başka ülkelere gezi ve eğitim amaçlı gönderilirdi. Orada ünlü düşünürler ve bilim adamlarıyla tanışırlardı. İşte o zamanlarda bu kitabı profesyonel bağlantılar için kullanırlardı.

4

Bu fotoğraf Michael van der Meer isimli sanatçının gezi notlarının yer aldığı arkadaş kitabından. Seyahatlerini etkileyici illüstrasyonlarla betimlemiş.

5

Kitaplardaki bazı çizimler soylu ailelere üye insanların hayatını anlatıyor.

6

Bu kitapta ise, sayfada resmi olan güzel kadınla geçirilen güzel zamandan bahsediliyor.

7

Bu çizimin “ilişkilerin karmaşıklığını” anlatmaya çalışıyor olabileceği düşünülüyor.

8

Juliana de Roussel isimli kadının arkadaş kitabı ise güzel çizimlerle göz dolduruyor.

9

Bu kitapların Facebook ile pek çok ortak yanı var. İnsanlar içine istedikleri şeyleri çizdiler, sevdikleri şiirleri güzel sözleri yazdılar. Hatta evli çiftler arkadaş kitabında evlilik durumlarını güncellediler.

11

Margaretha Haghen adındaki soylu kadının arkadaş kitabında, evinde verdiği partideki misafirlerin kim olduğu ve partinin ayrıntıları yazıyor.

12

400 yıl öncesinin sosyal hayatı ve insan ilişkileri bu kitaplar sayesinde daha anlaşılır duruma geldi. Hatta kitapları bir araya getirirsek tarihteki eksik parçaları da tamamlayabiliriz belki..

14

Kaynak

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir