4 Yaşındaki Yeğenine El Sallarken İdam Edilen Majid Kavousifar

27754

Son günlerde hepimiz şehit haberleri , bombalamalar, IŞID’ın kontrolünü ele geçirdiği bölgelerdeki vahşet haberleriyle neredeyse gülümsemeyi unuttuk. Hoş bu haberimizde aslında pek okuyanlarının yüzünü güldürecek cinsten bir haber değil hatta haber değil öykü demek daha doğru olacak sanırım. Bu öykü içimizdeki insanlığa biraz dokunacak, fedakarlığın ve sevginin ne kadar büyük bir onur ve herşeyden daha kutsal olduğunu bize hatırlattıracak cinsten bir öykü. En azından içinde hala insanlık kalanlara.

Onun adı Majid Kavousifar. Bir çoğumuz onun adını bile duymadık ama Majid İran’da bilinen ve bir çok insan arasında dile getirilemese de saygıyla anılan bir insan.

majid 4 Yaşındaki Yeğenine El Sallarken İdam Edilen Majid Kavousifar

2005 yılında İran hükümetinin baskıcı rejimi iyiden iyiye artmış ülkenin bir çok aydını yok yere idam edilmişti. Gazi Mukaddes ‘de devletin baskıları yüzünden tarafsızlığını yitiren ve bir çok insanın herhangi bir suçu olmadan idam emrini veren yargıçlardan biriydi. Majid ve kuzeni Hüseyin adliye çıkışı yargıç Gazi Mukaddes’i öldürmüş ve Dubai’ye kaçmayı başarmıştı.

Dubai hükümeti İran ile yaptığı görüşmeler sonucunda Majid ve Hüseyin’i İran hükümetine geri iade ettiler. Sonrasında verilen karar netti. İdam. Uluslararası bir çok tepkiye rağmen karar da herhangi bir değişiklik olmadı.

majid 2 4 Yaşındaki Yeğenine El Sallarken İdam Edilen Majid Kavousifar

Aslında buraya kadar olan kısım bir çoğumuz için tanıdık ya da duymaya alıştığımız cinsten. Majid’in öyküsünü diğer öykülerden ayıran, idam gününde Majid’in 4 yaşındaki yeğenin idamı izlemek için alanda olması ile başlıyor. Hepimiz Hayat Güzeldir (La vita è bella) filmini gözlerimiz yaşlı izledik. Hatırlarsanız baba Guido oğlu Joshua’ya bütün toplama kampını bir oyun gibi anlatmış ve ölüm sahnesine de oyunu oynayarak gitmişti.

Majid’de 4 yaşındaki yeğenin önünde gülerek idama gidiyor. Boynuna ip geçirildiğinde dahi el sallıyor ve gülerek ölüyor.

majidxx 4 Yaşındaki Yeğenine El Sallarken İdam Edilen Majid Kavousifar

Sebep ne olursa olsun masum bir çocuğun gözü önünde din ve hukuk adına bu tarz bir ceza uygulaması yapmak hiçbir hükümete ya da hiçbir dine yakışmıyor. Keşke insan olduğumuzu unutmasak.

4 YORUMLAR

  1. Bir dogrulama yapayim admin bu isimleri kendin mi uydurdun yoksa alıntı mi yaptin bilmiyorum bu adamın hüseyin xiziri bir kürt parti uyesidir youtube de bazi videoları mevcut bu faaliyetleri nedeni ile tutaklandi ayrıca o kuzeni değil küçük kızıdr haber paylasmadab once kaynağını iyi araştırın tabi eger bi kasıt yoksa burda

    • İdam edilen adamın adı Majid Kavousifar. Kızı zaten kuzeni olarak değil yeğeni olarak belirttik. Kuzeni dediğimiz kendisiyle birlikte asılan Hüseyin Kavousifar. Yazıyı tekrar okursanız belki anlayabilirsiniz. Biraz araştırma yaparsanız Farsça kaynaklarda da olayın anlattığımız gibi olduğunu görebilirsiniz. Ayrıca Majid kürt kökenli de değildir. Azeri olduğu yönünde iddialar olsa da net olarak doğrulayamadığımız için eklemedik. Olay bu şekildedir. Yorum yapmadan önce iyi araştırın. Sahte kahramanlar yaratmaya gerek yok.

  2. İran düşmanlığı yapıyorsunuz İran ne yapacak savcısını öldüreni besleyecek mi? orada idam devlete ve millete karşı işlenen tüm suçları kapsıyor lütfen konularaa daha tarafsız yaklaşalım

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here