32 Milyar Dolarlık Servetini Hayır İşleri İçin Bağışlayan Arap Prensinin Servetiyle Yapılabilecekler

2912

Arap şeyhlerinin lüks merakına oldukça aşinayız. Servetlerini şımarıkça kullanmak konusunda üstlerine olmadığı herkesin malumu. Çılgınca savrulan paralarla özel jetler edinmek, arabalarını, telefonlarını dahi altın kaplatmak artık onlardan fazlasıyla beklediğimiz şeyler halini aldı; ta ki geçen çarşamba gününe kadar. Bir Suudi Arabistan Prensi olan Alwaleed bin Talal 32 milyar dolarlık servetinin tümünü hayır işlerine harcamaya karar verdiğini açıkladı. Söylediğine göre yaşamı boyunca, gelecek nesiller için barışçı, eşitlikçi ve sürdürülebilir bir dünya inşa etme fikri onu oldukça motive ediyor.

Eğer para prensin planladığı gibi 4 milyar dolarlık parçalara ayrılırsa bu paralarla neler yapılabileceğine siz de görün istedik.

# 1 Modernizasyon

arapprensi (3)

Nil Nehri Üzerine İki Tane 600 MW Baraj İnşa Edilebilir. Böylece Uganda’nın enerji sorunu çözülmüş olur. Nairobi ve Mombasa Arasına 600 km Demiryolu Döşenebilir.

# 2  Enerji Yatırımları

arapprensi (4)

32 Milyar Doların Tümüyle Afrika’nın Yarısından Fazlasına Enerji Desteği Sağlanabilir.

# 3 Ülkeler Kalkındırılabilir

arapprensi (5)

Demokratik Kongo Cumhuriyeti ihya olabilir. Bu para sayesinde bu devletin insanlarının %80’inin sağlık ve eğitim masrafları karşılanabilir.

# 4 İnsanlar Mutlu Edilebilir

arapprensi (1)

Yine bu parayla Tanzania,Zambiya ve Liberya’daki bütün insanlar mutlu edilebilir bu ülkelerin finansman açığı kapatılarak bütün insanların eğitim ve sağlık gideri karşılanabilir.

# 6 Sadece 4 Milyar Dolarla Suriyeli Göçmenlerin Bütün İhtiyaçları Karşılanabilir.

arapprensi (1)

Bunların arasında temiz su,yeterli barınak ve yiyecek gideri de var.

# 7 Pakistan ve Eritre’de Çocuklar Güvenle Okula Gidebilir

arapprensi (6)

Sadece 500 bin dolarla Pakistan’da 1000 son teknoloji okul açılıp çocukların tehlikesiz biçimde okula gitmesi sağlanabilir. 1 milyon dolarlık yatırımla 10000 Eritreli göçebe çocuk okula gönderilebilir.

# 9 Afrika’daki Çocukların Hastalıklara Karşı Bağışıklık Kazanması Sağlanabilir

aids

4 Milyar dolarlık bir yardımla 12 milyon insana HIV virüsü gibi Retroviral virüslere karşı ilaç sağlanabilir. 190 milyon çocuk tam bağışıklı hale getirilebilir. 6 milyondan fazla hayat kurtarılabilir. Her gün 1400 insanın ölümüne yol açan sağlık sorunları engellenebilir, su kaynakları temiz hale getirilebilir.

# 10 Ezilen Kadınlara Destek Sağlanabilir

arapprensi (2)

Doğru organizasyonlarla 10000’den fazla kadın hakları savunucusu kuruluşun 20 yıllık gideri karşılanabilir.

 

Kaynak

 

 

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir