22. Yıl Dönümünde Madımak Katliamı

3276

2 Temmuz 1993 tarihinde Pir Sultan Abdal Kültür Etkinlikleri kapsamında Sivas’a gelen davetlilerin konakladığı Madımak Oteli’nin ateşe verilmesi sonucu toplam 37 kişinin öldüğü olayların 22’inci yıl dönümü kapsamında bugün anma programı düzenlendi. Programa CHP ve HDP’li milletvekilleri de katıldı.

A02120217

Etkinliğe katılan binlerce kişi, hayatını kaybedenlerin fotoğraflarını taşıyan yakınlarının arkasında Madımak Oteli binasına yürüdü. Bilim ve Kültür Merkezi’ne dönüştürülen eski Madımak Oteli binası ve çevresinde sıkı güvenlik önlemleri alındı.

A021201482 Temmuz 1993’te Madımak’ta ne oldu?

Türkiye’nin pek çok yerinden binlerce insan Pir Sultan Abdal Şenlikleri için Sivas’a gelmişti. Davetliler arasında dönemin Sivas Valisi Ahmet Karabilgin’in özel davetlisi olarak şenliklere gelen Aziz Nesin de vardı.

İlk olay, etkinliğin yapılacağı tarih olan 2 Temmuz’da Kültür Merkezi’nde gerçekleşti. Paşa ve Meydan camilerinde çıkan gruplar önce etkinliklerin yapıldığı Kültür Merkezi’ne ulaşarak, bir gün önce dikilen anıtı tahrip etti. Kültür Merkezi içindeki karşıt grupla çıkan taşlı sopalı çatışma, polis tarafından fazla büyümeden, zor kullanılarak önlendi.

Saldırgan grubun sayısının yaklaşık 10.000’e ulaştığı düşünülüyordu ve Sivas Hükümet Meydanı’na geldiler. Daha sonra Madımak Oteli’ne yaklaşarak slogan atmaya ve Hükümet Konağı’nı taşlamaya başladılar. Grubun sayısı ise akşama kadar 20.000’e kadar ulaştı.

madimak-katliaminda-hayatini-kaybedenler-bugün-aniliyor-sivas-madimak-katliami-22-yildönümü.20150702093750

Önce Madımak Oteli önündeki araçları ateşe verdiler ve Madımak Oteli’ni taşladılar. Araçların yakılmasıyla yangın başlattılar. Yangın, ardından Madımak Oteli’ne sıçradı.

sivas-katliaminda-ölenler-madimak-katliami

 

Yangın nedeniyle, otele sığınmış olan aydınlardan, aralarında Asım Bezirci, Nesimi Çimen, Muhlis Akarsu, Metin Altıok, Hasret Gültekin, Ozan Türkyılmaz’ın da bulunduğu 35 kişi yanarak ya da dumandan boğularak hayatını kaybetti.

SIVAS'DA 2 TEMMUZ 1993'DE YASANAN MADIMAK OTELININ YAKILMASI OLAYINDA OTELDE OLAN AZIZ NESIN ITFAIYE MERDIVENI YARDIMI ILE KURTARILMISTI.YANGINDA 37 KISI YANARAK OLDU

 

Yangın sürerken, aralarında Aziz Nesin’in de bulunduğu 51 kişi de olaylardan kendi imkanlarıyla, ağır yaralarla kurtuldu. Başından yaralanan Aziz Nesin’i linç edilmekten polisler kurtardı.

madimak-katliaminda-hayatini-kaybedenler-bugün-aniliyor-sivas-madimak-katliami-22-yildönümü

Olay sonrası ise otel bu hale gelmişti..

madimak-katliami-nin-22-yil-donumu-7470015_1153_m

2010 yılında otel için kamulaştırma süreci başlatıldı. Katliamda hayatlarını kaybedenlerin yakınları, kamulaştırılan Madımak Oteli’nin müze haline getirilmesi için kampanyalar yaptı. Ancak bina, müze yerine bilim ve kültür merkezine dönüştürüldü.

NTg4NjEzOT-eski-madimak-oteli-bilim-ve-kultur-merkezini-35-bin-kisi-ziyaret-etti

Ve yıl 2015. 22 yıldır “İnsanlık suçlarında zaman aşımı olmaz.” diyenlerin mücadelesi hala devam ediyor!

Batık bir gemi
sönmüş yıldızlar gibidir…
Yitik adreslere benzer ölüm
yanık otlar gibi…
Sen bu şiiri okurken
ben belki başka bir şehirde
ölürüm.

Behçet Aysan (1949-1993, 2 Temmuz / Sivas)

 

1
Kimler Neler Demiş?

0 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
0 Comment authors
  Subscribe  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir