2022 Kış Olimpiyatları’nın Ev Sahibi Belli Oldu

1539

2022 Kış Olimpiyatları’na ev sahipliği yapacak şehir bugün açıklandı, etkinliğe Çin’in başkenti Pekin’de yapılacak. Böylece Pekin hem kış hem de yaz olimpiyatlarını düzenleyen ilk şehir ünvanına kavuşmuş olacak. Pekin’in diğer rakibi ise daha hiç önce hiç olimpiyatlara ev sahipliği yapmamış olan Kazakistan’ın Almatı şehriydi.

Aslında bir diğer finalist Oslo idi, ancak Norveç hükümetinin olimpiyatları düzenlemek için yeteri kadar bütçe ayıramayacaklarını açıklamasından sonra adaylıkları düşürülmüştü.

Bu kış olimpiyatlarıyla beraber Doğu Asya’da üst üste 3. kez olimpiyat oyunları düzenlenmiş olacak, diğer ikisi 2018 Güney Kore Kış Olimpiyatları ve 2020 Tokyo Yaz Olimpiyatları.

2020 kis olimpiyatlari ev sahibi belli oldu pekin

Olayın perde arkasına gelecek olursak hem Almatı hem de Pekin’in adaylığı bir çok çevreden tepkiler almıştı; sebep olaraksa Almatı şehrindeki lezbiyen, gey, biseksüel ve transseksüel insanlara yönelik ayrımcılık ve şiddet ile Çin’in genelinde gözlemlenen insan hakları konusundaki sıkıntılar gösteriliyordu.

Aynı zamanda 2020 Kış Gençlik Olimpiyat Oyunları’nın da ev sahibi belli oldu, etkinlik İsviçre’nin Lozan şehrinde düzenlenecek.

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir