11,000 İzlanda Vatandaşı Suriyeli Göçmenlere Kapısını Açıyor

2416

İzlanda’da yaşayan 11,000’den fazla aile hükümetin “yıllık 50 adet göçmen alımı”nın artırılması amacıyla Facebook üzerinden kurulan bir gruptan Suriyeli vatandaşları ülkelerine davet etti. Yazar Bryndis Bjorgvinsdottir tarafından bakan Eygló Harðardóttir’e yazılan açık mektuba ilgi gösteren bu ailelerin amacıysa hükümeti yıllık göçmen alımı sayısını artırmaya teşvik etmek, vatandaşlar olarak buna hazır olduklarını göstermek.

izlandali aileler suriyelilere kapilarini aciyor

Mektupta şu ifadelere yer veriliyor: “Onlar bizim gelecekteki komşularımız, eşlerimiz, en iyi arkadaşlarımız, iş arkadaşlarımız. Onlar gelecekteki çocuklarımızın müzik gruplarındaki gitaristler, Miss İzlanda 2022 yarışmacıları, kafe çalışanları, itfaiyeciler, yarışma programı sunucuları. Onlar gelecekte bir gün “Hayatın benimkinden daha değersiz” diyemeyeceğimiz insanlar.”

Akdeniz’i geçerken boğulan binlerce göçmeni kastedilerek İzlanda’nın kapıları acilen açması gerektiği de belirtilen mektuba başbakan Sigmundur David Gunnlaugsson da kayıtsız kalmadı; konuyla ilgili bir ekip kurduklarını ve sayıyı artırmaya yönelik çalışmalara başladığını, Facebook üzerinden de konuyu yakınen takip ettiklerini açıkladı.

1
Kimler Neler Demiş?

1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
  Subscribe  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
İrfan ŞENSOY

Ülkemde yaşamamın zorlaştığını hissediyorum.Benim yaşam tarzıma uygun olmayan yönetim biçiminin ben ve ailem için çile olacağını düşünüyorum.Türkiye’de müzik öğretmenliği yapıyorum ve eşimin özel bir anaokulu var ama yinede İzlanda gibi özgürlükten yana olan ülkelerde yaşamayı yada ikinci uyruklu olmayı çok isterim.Ailem ve ben,hem Türkiye hem İzlanda vatandaşı olmak istiyoruz.12 yaşında bir erkek çocuğum var ve gelecekte bir Avrupa ülkesinde özgürce ve üretken bir biçimde yaşamasını istiyorum.Ben 47 eşim 33 yaşında…