11 Maddede Türkiye Genelinde Yaşanan Elektrik Kesintisiyle İlgili Bilinmesi Gerekenler

4504
#1 Türkiye’deki elektrik iletim sistemi, enterkonnekte şebeke sistemidir.

821e4acae0886a8_ek

Yukarıdaki harita türkiye’nin enterkonnekte iletim sistemini göstermektedir. Haritadaki kırmızı çizgiler 400 kilovolt, siyah çizgiler 154 kilovolt,  mavi çizgiler ise 66 kilovolt hatları göstermektedir. (Tam boyulu görsel) Enterkonnekte sistem içerisindeki hatlardan birinde yaşanacak sıkıntı durumunda, hedeflenen noktaya bağlı olan diğer hatlar üzerinden elektrik iletilir. Bu nedenle, normal şartlar altında enterkonnekte sistemin çökmesi çok zordur.

#2 Dün (31 Mart 2015) yaşanan elektrik kesintisinde akla ilk gelen senaryolardan birisi doğalgaz kesintisiydi.

dogalgaz-boru-hatti-vana-ozbekistan-tackikistan-500x287

Türkiye, elektriğinin yaklaşık olarak yüzde 50’sini doğalgaz dan karşılamaktadır. Yaklaşık yüzde 20’si de hidroelektrik santrallerden karşılanmaktadır. Her iki kaynakta yaşanacak sıkıntı da tüm ülkede elektrik kesintilerine neden olabilir. Ancak tüm hidroelektrik santrallerin aynı anda arızalanması ihtimali, doğalgaz sorunu yaşanması ihtimalinden az olduğu için akıllara ilk olarak, Türkiye’nin İran dış politikası gelmiştir.

#3 Kesinti nedeniyle metrolar ve tramvaylar durmuş ve tüm ulaşımın aksaması sorunu ortaya çıkmıştır.

28593331

Dün yaşanan kesintide; metro ve tramvay gibi elektrik enerjisini kullanan araçların kullanılamaması nedeniyle ulaşımda aksaklıklar yaşanmış ve okuluna geç kalan bir çok öğrencinin, sınav saatlerini kaçırması eğitimde de aksaklıklara neden olmuştur. Özellikle bir çok üniversitenin sınav haftasına denk gelmesi nedeniyle bazı sınavlar ertelenmiş, fotokopi makinelerinin çalışmaması nedeniyle yapılamamıştır.

#4 Büyük şehirlerde su kesintileri meydana gelmiştir.

SULARKESILECVEK!_sembol_11-06-2013_89

Suyun evlere kadar ulaşabilmesi için basınç şarttır. Bu basıncın sağlanması için pompalar çalıştırılır ve bu pompalar, elektrik ile çalışır. Dolayısıyla elektrik kesinti, beraberinde su kesintilerini de getirebilir. Dün yaşanan kesintide, İzmir başta olmak üzere bazı illerde su kesintileri de yaşanmıştır.

#5 Su baskınları meydana gelmiştir.

28597132

Antalya’da santral kapaklarının açılması sonucunda su baskını yaşanmıştır. Elektrik kesintisi nedeniyle, yine büyük şehirlerde, çekilemeyen fazla su dışarı verilmek zorunda kalınabilir.

#6 Baz istasyonları da bu kesintiden etkilenenler arasındadır.

24671

Elektriğin kesilmesiyle beraber, baz istasyonlarının jeneratörleri devreye girer. Ancak bu jeneratörler de baz istasyonunu bir yere kadar ayakta tutabilir. Sonrasında bazı baz istasyonlarının yedek güç kaynaklarının da bitmesiyle, telefon iletişiminde sıkıntılar yaşanacaktır.

#7 Teknolojik aletlerde bozulmalar meydana gelmiştir.

lcdtvfarklari

Elektrik kesintilerinde; enerjinin ani gidişi, gelişi ve dalgalanmaları, teknolojik aletlerin bozulmalarına neden olabilmektedir. Bu nedenle; kesintiler sırasında, buzdolabı ve televizyon gibi teknolojik aletlerin bozulmalarına sıkça rastlanılmaktadır. Kesinti durumunda, fişler prizlerden çıkarılmalıdır.

#8 Trafik kazaları meydana gelmiştir.

denizli-trafik-eyekrtik-kaza-i2

Kesinti sonucunda, trafik ışıkları da çalışmadığı için yurt genelinde bir çok kaza meydana gelmiştir. Bu durumlarda, trafiği çıktığımızda dikkat etmeli ve yolu kontrol etmeden önce hareket etmemeliyiz.

#9 Asansörlere dikkat edilmelidir.

ankara-devlet-hastanesi-267170940

Elektriğin yeniden verilmesinden önce, sistemi kontrol amaçlı denemeler yapılabilir. Bu denemeler neticesinde elektrik kesintileri ara devam eder. Böyle durumlarda asansörleri kullanmak tehlikelidir. Elektrik gelmişken kullanılan asansörde, elektriğin tekrar kesilmesiyle kalabilirsiniz.

#10 Telefonların şarjların bitmemesi için önlemler alınmalıdır.

1396876239_qi-teknolojisi-arac-600x400

Telefonlar artık sadece bir iletişim aracı değil. Bir çoğumuz, aynı zamanda el feneri olarak da kullanmaktayız. Özellikle uzun süreli kesintilerde, telefonlarımızın şarjına dikkat etmek bizim için faydalı olacaktır. Telefon’un ekran parlaklığını kısmak, wifi’yi kapatmak, bluetooth’u kapatmak, lokasyon servislerini kapatmak ve ihtiyaç olmadıkça kullanmamak; şarjınızın çabuk bitmesine engel olacaktır.

#Bonus – Peki ekonomik zarar ne kadardır?

220120152335223242785_2

Ankara Sanayi Odası Başkanı Nurettin Özdebir’e göre, ülke genelindeki bir saatlik kesinti yaklaşık olarak 100 milyon dolarlık zarar açar. Milliyet’te yer alan habere göre Özdebir, bugün TÜİK’in 2014 yılına ilişkin Gayri Safi Yurtiçi Hasıla (GSYH) sonuçlarını açıkladığını belirterek, ” Türkiye’nin bir yıllık milli gelir üretimi 800 milyar dolar. Bunu 365 güne bölelim (ki tatil günlerini çıkarmamız gerekir ama çıkarmayalım), günlük üretimi 2.2 milyar dolar oluyor. Böylece elektrik kesintisi nedeniyle 1 saatte Türkiye’nin yaşadığı üretim kaybı yaklaşık 100 milyon dolar oluyor” dedi. Sadece İzmir’in zararının ise yaklaşık 3 milyon dolar olduğu tahmin ediliyor.

 

 

 

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir