10 Yaşındaki Kız Çocuğuna Camide Tecavüz Eden Afgan Molla 20 Yıl Hapis Cezası Aldı

22681

Afganistan’ın başkentindeki Kabil Adliyesi bu hafta sıradışı ve bir o kadar da acı bir duruşmaya sahne oldu. Geçtiğimiz Mayıs ayında 10 yaşındaki bir kız çocuğu şehirden uzak bir Afgan köyünde, bir caminin içinde tecavüze uğradı.

Küçük kız çocuğuna tecavüzü gerçekleştiren Molla Muhammed Amin 3 küçük kız çocuğuna uygunsuzca yaklaşarak kendisini temizlemelerini istedi. 2 kız çocuğu kaçarak uzaklaşırken biri durumun farkına varamadı ve Molla Muhammed Amin tarafından camiye getirildi. 10 yaşındaki küçük kız camide tecavüze uğradı ve çeşitli şekillerde yaralandı.

nrm_1407229316-woman_crying

Mahkemeye çıkarılan Molla Muhammed Amin, Şeriat hukukuna dayanarak, tarafların ikisinin de rızası olması durumunda yaşanan olayın tecavüz değil zina olacağını belirtti ve mahkemeyi buna ikna etmeye çalıştı. Avukatı ise 100 kırbaç cezası aldıktan sonra serbest bırakılmasını çünkü ortada bir zina suçu olduğunu savundu. Bu savunma aynı zamanda küçük kızın da 100 kırbaç cezası alması anlamına geliyordu.

Hakim Muhammed Suliman Rasuli ise savunmayı reddetti ve bunun bir zina olamayacağını, küçük kızın bir çocuk olduğunu ve bu olayın da bir tecavüz olduğunu belirterek tecavüz suçundan 20 yıl hapse mahkum etti.

Tecavüze uğrayan küçük kızın bir fotoğrafı
Tecavüze uğrayan küçük kızın bir fotoğrafı

Küçük kızın ailesi ise “şerefini temizleme” düşüncesi ile küçük kızı öldürmeyi düşünüyordu. Bu düşünce ve uygulama Afganistan’da kabul gören yaygın bir gelenek. Bir kadın hakları örgütü ise araya girerek aileyi ikna etti ve küçük kızı ölümden kurtardı. Kız ise sığınma evine yerleştirildi.

Kaynak: nytimes.com , howthiswork.com

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir