1 Dolar’a Sigara Satın Alabilen Çocukların Ülkesi: Endonezya

1596

          “Sigara sağlığa zararlıdır.” Ne kadar klişe bir giriş oldu değil mi? Olsun. Ne kadar klişe de olsa, bu; onun zararlı olduğu gerçeğini değiştiremiyor elbette. Böylesi zararlı bir maddenin, resmi olarak satılabiliyor olması, belli çarkların dönmesini sağlayacak kadar kazanç getirdiğini ispatlamaktadır. Bir başka klişe olan “duyarlılık” alanına girmeden mevzu-bahis konuya geçelim hemen.

          Bazı ülkelerde (ki bir kısmı tiyatro da olsa) sigara tüketimini engellemek adına çeşitli eylemler gerçekleştirilse de bunu dengelemek adına da başka ülkelerde serbestlik sağlanmaktadır. Bu “serbestlikten” nasibini alan ülkelerden birisi de Endonezya‘dır.

# İstatistiklere göre Endonezya’da erkek nüfusunun 3’te 2’si sigara içmektedir.

Dihan Muhamad, who used to smoke up to two packs of cigarettes a day before cutting down, smokes while his mother breast feeds his younger brother on February 10, 2014.(Photo By: Michelle Siu)

# Paketini 1 dolara, 5-6 yaşındaki çocuklar bile rahatlıkla satın alabilmektedir.

Ilham Hadi, who has smoked up to two packs a day and began when he was four years old, poses for a photo wearing his third grade uniform while smoking in his bedroom on February 14, 2014. (Photo By: Michelle Siu)

# Bu geniş yaş aralığına sahip satış sonucunda da ülkede sigara sektörü 100 milyar dolarlık bir güç sahibi.

Dihan Muhamad, who used to smoke up to two packs of cigarettes a day before cutting down, poses for a photo as he smokes in his home on February 10, 2014. (Photo By: Michelle Siu)

# Yine istatistiklere göre 5-9 yaş arasında son 20 yılda sigara tüketimi 3 katına…

Ilham Hadi, who has smoked up to two packs a day and began when he was four years old, poses for a photo wearing his third grade uniform while smoking in his bedroom as he younger brother looks on February 14, 2014. (Photo By: Michelle Siu)

# 10-15 yaş arasında ise 2 katına çıkmış.

Cecep poses for a photo as he smokes on February 10, 2014. He is currently sleeping at a mosque and singing in buses to make money. (Photo By: Michelle Siu)

# Klişe ile başlayıp, klişe ile bitirelim. “Sigara Öldürür.”

Illham Muhamad, who has smoked since he was five years old, poses for a photo as he slowly inhales his first cigarette of the day at his grandmother's home on February 10, 2014. He does not attend school and if his grandmother refuses to give him money to buy cigarettes he will go through withdrawal and cry and throw fits. (Photo By: Michelle Siu)

# Ve öldürene kadar da epey bir süründürür.

Ompong, which means "toothless" in the local language of Bahasa, poses for a photograph as he has a cigarette on February 14, 2014. (Photo By: Michelle Siu)

# Bu yavaş yavaş olduğu için de bir çoğuna “amaaaan” dedirtip, hiç bir şekilde vazgeçmek adına güdü sağlayamaz.

Five-year-old Ardian Azka Mubarok smokes at his home in Garut, Indonesia on March 27, 2015. (Photo By: Michelle Siu)

# En iyi tabiri kullanmak gerekirse; “sigara, tabut çivisidir.”

sonbisey_sigara_02

# HBO’da yayınlanmış olan bir belgeselden bu mevzuyla alakalı olan bölüm:

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir